Yaşadığımız Dünya

Büyük kara parçaları buzul tabakaları ve sularla kaplı kocaman bir dünyada yaşıyoruz. Dünyamızda milyonlarca canlı bir arada yaşamaktadır. Bu milyonlarca canlının yaşam kaynağı, yakıtların, elektrik enerjisinin, besin enerjisinin kaynağı Güneş’ tir. Bitkiler, güneş ışınları sayesinde besin üretirler ve bu besinleri tüketen hayvanlar ve insanlar kendileri için gerekli olan enerji ihtiyacını sağlar. Güneş’in enerjisi olmasaydı, dünya çok soğuk ve karanlık olurdu, bitkiler besin üretemezdi. Bunun sonucunda dünya`da hiçbir canlı yaşayamazdı. Canlılar yaşamlarını devam ettirebilmeleri için gerekli enerjiyi güneşten alır.

Vücudumuz için gerekli olan en önemli şey enerjidir. Bunu da tükettiğimiz besinlerden ve içeceklerden alırız. Bu sayede koşarız, konuşuruz, hareket ederiz, okulumuza gidebiliriz, oyun oynarız, televizyon izleriz ve yürürüz. Eğer zamanında ve düzenli olarak beslenemezsek, hareket etmemiz ve çalışmamız için gerekli olan enerjiyi sağlayamamış oluruz. Bu da yaşamımızda bizi olumsuz etkileyen bir durumu ortaya çıkarır.

Yemek yemek ve içecek tüketmek dışında vücudumuzun başka şeylere de ihtiyacı vardır. Örneğin; ısınmamız, bulunduğumuz ortamın çalışılır halde olması için aydınlatmamız, elektrikli eşyalarını çalıştırabilmemiz, ulaşım, giyeceklerimiz ve kitaplarımız gibi gerekli eşyaların üretilmesi için enerjiye ihtiyacımız vardır. Enerji ihtiyacımızı karşılamak için doğadaki çok çeşitli enerji kaynaklarını kullanırız. bu enerjiyi de çok çeşitli kaynaklardan sağlarız.