Hayatımız Enerji

Etrafımızda, okulda, çevremizde ve evimizde elektrikli ev aletlerini kullanmada, ısınmada ve aydınlanmada enerjiye ihtiyaç duyarız. Evimizde elektrikle çalışan ev aletlerini kullanabilmemiz için bunların bir kabloyla prize bağlanmaları gerekir ki bu sayede bu prizden gelen şehir elektriğinden yararlanabilelim. Bazı eşyalarımızı ise şehir elektriği yerine piller sayesinde kullanabiliriz. Bunlara örnek olarak televizyon kumandası, telefon ve duvar saati verilebilir. Bunlarda kullanılan atık piller doğaya zarar verdiği için çıplak elle tutulmamalı ve normal çöpler yerine pil atık kumbaralarına atılmalıdır.

Evimizde akşam karanlığında kitap okumak, yemek yemek ve televizyon izleyebilmek için bulunduğumuz ortamın aydınlatılmasında elektrik enerjisiyle çalışan ampulleri kullanırız. Enerji sadece aydınlanmada değil ısınmada da kullanılır ki bu kimi zaman doğal gazla kimi zaman da kömürle olur. Sadece evimize değil, sınıfımızda ders yapılırken sınıfımızın aydınlık olması verimli olmamız için gereklidir. Gündüzleri yararlanabildiğimiz güneş ışınları doğal, akşamları yararlandığımız ampuller ise yapay ışık kaynağıdır. Okulumuzda yapılan törenlerde arka sıralardaki arkadaşlarımızın duyması için kullanılan cihaza mikrofon denir ve bu mikrofonda elektrik enerjisiyle çalışır. Ulaşımda kullandığımız taşıtlarda da yakıt enerjisi için benzin ve mazot kullanılır.

Hayatımızda enerjinin yeri çok önemlidir. Düşünün soframızdaki ekmek, okuduğumuz kitap, kullandığımız araç ve eşyaların üretimi için enerjiye ihtiyaç duyarız. Evimizde kullandığımız enerji kadar para öderiz. Bu yüzden enerji kaynaklarını daha uzun süreli kullanmak ve evimizde kullandığımız enerjiden tasarruf etmek için kullandığımız elektrikli cihazları dikkatli ve gerekli olduğu zamanlarda kullanmalıyız. Odadan çıktığımızda ışıkları kapatmalıyız, kullandığımız telli ampuller yerine tasarruflu ampuller kullanmalıyız ve televizyonu kumanda yerine üzerindeki kapatma tuşuna basarak kapatmalıyız.

Hayatımızın her alanında enerjiye ihtiyaç duyduğumuzu, kullandığımız enerji kadar para ödediğimizi ve bu enerjiyi sağlayan kaynakların tükenmemesi için enerjiyi tasarruflu kullanmamız gerektiğini unutmamalıyız.