Makine Mühendisliği

-Bir cümle ile kendinizi anlatır mısınız?
İsmim Doğan Umut. 27 yaşındayım. Makine Mmühendisiyim ve koyu bir Fenerbahçe taraftarıyım. Yaklaşık 5 yıldır Zorlu Enerji Grubu'nda çalışmaktayım.

-Küçükken ne olmak isterdiniz?
Küçükken neler olmak istemedik ki… Ama başlıca hatırladıklarımı yazarsam aklıma ilk önce doktor, mühendis, pilot, öğretmen olma isteklerim geliyor. Ama çöpçü olmak istediğimi bile hatırlıyorum, maksat herkese (en başta o yaşlı amcalara) yardım etmekti tabii.

-Nasıl bir öğrenciydiniz?
Şimdi bu soruyu bana değil de, ilk ve ortaokul öğretmenlerime sorma şansınız olsa hem yaramaz, hem de çalışkan cevabını alırdınız. İsmimle müsemma (“umut” vadeden) olduğumu söyleyen öğretmenim de oldu, sınıf içerisinde sürekli yerimi değiştiren öğretmenlerimde. Sonraları eğitim sistemimiz gereği sınav maratonuna katıldık tabii. Ama sevdiğim aktivitelere zaman ayırmaktan hiç vazgeçmedim. Gerektiği kadar çalışır, diğer zamanlarda fırsat buldukça futbol oynardım.

-Neden bu bölümü tercih ettiniz?
Aslında üniversite sınavına girerken aklımda birkaç meslek vardı. Bunlardan biri mühendis olmaktan, diğeri de doktor olmaktan geçiyordu. Bu meslek gruplarına ilgi duymamın nedeni, çocukken büyüdüğüm ortamda bu meslekleri icra eden kişilerin yoğunlukta olması olduğunu düşünüyorum. Annem ve babam sağlık sektöründe çalıştığı için çocukluğumun büyük bölümü hastane içinde geçti. Bu yüzden bende doktorluk mesleğine karşı bir sempati oluştu. Mühendisliğe karşı olan sevgimin kaynağının da; hem babamın arkadaşlarından, hem de büyüdüğüm apartmandaki üniversitede çalışan öğretim görevlileri komşularımızdan olduğunu düşünüyorum.

-Başarılı bir öğrenci miydiniz?
Sayısal veriler (lise ve üniversite not ortalamaları vb.) başarılı olduğumu söylüyor. Benim hiçbir zaman bu tarz bir iddiam olmadı. Dinlediğin dersi, okuduğun bölümü ve seçtiğin mesleği sevdikten sonra, gerisi kendiliğinden geliyor zaten.

-Hangi dersleri aldınız? Hatırladığınız dersler var mı?
Şimdi hangi dersleri aldığımı yazıp, burada yazıyı okuyanların sıkılmasını istemem. Merak eden için:
http://www.bologna.yildiz.edu.tr/index.php?r=program/view&id=391&aid=97 Sadece bir ders söyle deseydiniz “akışkanlar mekaniği” derdim herhalde. Bu ders yüzünden saçı dökülen birçok kişi tanımaktayım :)

-Mezun olduktan sonra ne yaptınız? Nasıl iş buldunuz?
Üniversiteden yarım dönem (4-5 ay) erken mezun oldum. Bu da bana erkenden iş hayatına atılma fırsatı yarattı. Aslında amacım, yurt dışına çıkıp bu 4-5 ayı yabancı dil eğitimime ayırmak ve akabinde de yurt dışında eğitimime devam etmekti. Fakat üniversitede okurken “kurumsal” bir “enerji” firmasında da çalışma isteğim vardı. Üniversiteden mezun olmadan önce bu çerçevede iş başvuruları yapmıştım. Mezun olduktan sonra Zorlu Enerji Grubu’ndan teklif aldım ve bir değerlendirme yaptıktan sonra Zorlu Enerji Grubu’nda çalışmayı tercih ettim. İşe başladıktan sonra eğitimime devam etme isteğim de bulunduğu için yüksek lisansımı da çalışırken tamamladım.

-Bir gününüz nasıl geçiyor?
Yaptığımız iş gereği yerimizde durmuyoruz diyebilirim. İçerisinde yer aldığım ekibinde sürekli hareketli olması, bana ilave bir pozitif enerji sağlıyor. Her çalışan gibi bizler de, çalıştığımız şirketimize katkıda bulunma ve şirketimizi daha yukarılara taşıma amacıyla canla başla çalışmaktayız. Bu noktada bizim yaptığımız iş hem enerji, hem de ticaret ile ilgili olduğu için, zamanımız çalıştığımız şirkete daha fazla nasıl katkıda bulunabileceğimizi analiz etmek ile geçiyor. Bunu yaparken hem öğrenmeye, hem de eğlenmeye çalışıyoruz. Kısacası kendi enerjimizi işimize katıyoruz.

-Bu işte başarılı olmak için, ne tür beceriler gerekli?
Hangi işi yaparsanız yapın, başarının en önemli anahtarında biri bıkmadan yorulmadan “çalışmak”tır. Bunun hemen ardından; “çalışkan ekip arkadaşları” ile “tecrübesini sizlere aktaracak bilgili yöneticilerle çalışma” faktörleri gelmektedir.

-İşiniz gereği kullandığınız araç-gereç, elektronik cihazlar gibi materyaller var mı?
Gün içinde en çok kullandığımız elektronik cihazlar, bilgisayarlarımız ve cep telefonlarımızdır. Ayrıca, interneti de aktif olarak kullanmaktayız. Bu üçünün bulunduğu her ortamda işimizi devam ettirebiliriz.

Doğan Umut Ağdaş'a makine mühendisliği mesleği ile ilgili sorularınız varsa, YesilEjderha@zorlu.com adresine gönderebilirsiniz.