Jeoloji (Yer Bilimi) Mühendisliği

-Bir cümle ile kendinizi anlatır mısınız?
Bu konuda daha uzun şeyler yazıp kendimi daha fazla tanıtmak isterdim ama kısaca her yere yetişip bütün işleri halletmeye; tanıdığım ve sevdiğim herkesin ne zaman ihtiyacı olsa yanında olmaya çalışan, herkesin hayatında olmasını isteyeceği eğlenceli bir karakterim.

-Küçükken ne olmak isterdiniz?
Küçükken astronot olmak isterdim. Sahada her türlü kayacı incelerken kendimi çocukluk hayalimi gerçekleştirmiş hissine kapılmam belki de bundandır.

-Nasıl bir öğrenciydiniz?
Biraz yaramazdım ama sorun çıkaran tarzda değil, daha çok muziplik peşinde olan. Diğer yönden öğretmenlerimin ve ebeveynlerimin memnuniyet duydukları, sınav sonuçlarıyla ailemin yüzünü güldürebilecek seviyede başarılı bir öğrenciydim. Her yatılı okulda okuyan öğrenci gibi de hafta sonlarını iple çeken, düzenin gerekliliğini öğrenen, sıraya girmenin ve başkalarının haklarına saygı göstermenin ne kadar önemli olduğunu fark eden bir öğrenciydim.

-Neden bu bölümü tercih ettiniz? Sizi en çok ne etkiledi?
Ülkemizde 1999 yılında yaşanan Gölcük depreminde Bursa’da okuyor olmamdan dolayı sarsıntıları fazlası hissetmiştim. Sanırım yer bilimine karşı ilgim burada başladı. Yani bu bölümü seçmemde depremlerin oluşumlarını anlama isteği çok etkili oldu diyebilirim. Fakat yeni yerler keşfetmek, yer altındaki yapıları anlamak da hep içimde olan bir heyecandı.

-Başarılı bir öğrenci miydiniz?
Çalışkan ve hırslıydım. Sınıf birincisi değildim ama dersleri iyi olanlardan biriydim. Kafasına koyduğunu yapan biri olarak tanınırım. Benim için başarı; kazanmak istediğim okullarda okumak demekti, bu sebepten evet başarılıydım diyebilirim rahatlıkla.

-Hangi dersleri aldınız? Hatırladığınız dersler var mı?
Her sayısal tabanlı öğrenci gibi matematik (özellikle geometri) ve fizik en sevdiğim derslerdi. Fakat üniversite döneminde aldığım dersler bambaşka bir dünya idi benim için. Bölüm derslerimin hepsini seviyordum ama asıl (stratigraphy) stratigrafi, yapısal jeoloji, jeofizik, tektonik ve neotektonik dersleri hiç unutamayacağım dersler olacak.

-Mezun olduktan sonra ne yaptınız? Nasıl iş buldunuz?
Sahada çalışma hayatıma başlamak istiyordum. İşi mutfağında öğrenmek istediğim için en uygun olan saha işini bulana kadar birçok iş başvurusu yaptım. Bayanların sahalarda da çalışabildiğini göstermek istiyordum ve umarım başarmışımdır.

-Bir gününüz nasıl geçiyor?
Her günümün aynı geçmemesine özen gösteriyorum. Her zaman farklı şeyler denemek çaba göstermek benim için önemli. Böylelikle her geçen günümde kendime bir şeyler kattığıma inanıyorum.

-Bu işte başarılı olmak için, ne tür beceriler gerekli?
Sadece bu işin gerekliliği olan çeşitli yetkinliklerden bahsetmek mümkündür fakat benim söylemek istediğim her işte başarılı olmak için gerekli olan hususlardır. En başta kişinin işini sevmesi gerektiğini düşünüyorum. Zevkle yapılan her şeyde başarı kaçınılmazdır. İşe ve iş arkadaşlara duyulan saygı ise ikinci unsurdur. Özen ve hassasiyet ise diğerlerinin ardından gelen gerekli faktörlerdir.

-İşiniz gereği kullandığınız araç-gereç, elektronik cihazlar gibi materyaller var mı?
Tabi ki en önemlisi bilgisayar, günümüzün gerekliliği. Kuyu jeologu olduğum zamanlarda mikroskop, jeokimya departmanında çalışırken de laboratuvar ekipmanlarını sayabiliriz. :)

Ayşe Uzun'a jeoloji mühendisliği mesleği ile ilgili sorularınız varsa, YesilEjderha@zorlu.com adresine gönderebilirsiniz.