Jeokimya Mühendisliği

-Bir cümle ile kendinizi anlatır mısınız?
Arkadaşlarım işkolik olduğumu söyler. Dışa dönük, enerjik ve eğlenceli bir karaktere sahibim diye düşünüyorum

-Küçükken ne olmak isterdiniz?

Pilot

-Nasıl bir öğrenciydiniz?
Yeteri kadar çalışan bir öğrenciydim.

-Neden bu bölümü tercih ettiniz? Sizi en çok ne etkiledi?

Doğayı ve doğa tarihini anlamayı sağladığı için. Mağma beni çok etkiledi. :)

-Başarılı bir öğrenci miydiniz?

Sayılır. :)

-Hangi dersleri aldınız? Hatırladığınız dersler var mı?

Uzmanlık alanım jeokimya bu sebeple bölüm olarak Jeoloji Mühendisliği derslerini aldım. Bu bölümde; fen bilimleri yanında mineroloji, paleontoloji, tektonik, kaya ve zemin mekaniği, petroloji, hidroloji, jeotermal, hidrojeoloji, jeokimya, jeofizik, maden yatakları, tarihsel jeoloji, harita vb. dersler okutulmaktadır. Herbirinden bir miktar aklımda kalan kısımlar var fakat güncel hayatta kullanmadıklarımı ya da geriye dönüp gözden geçirmediklerimi unutuyorum.

-Mezun olduktan sonra ne yaptınız? Nasıl iş buldunuz?

Mezun olmadan önce çalışmaya başladım. Okul zamanında gerek ders gerekse staj döneminde edindiğim bilgi birikimi bu noktada çok işime yaradı.

-Bir gününüz nasıl geçiyor?

Hem saha hem ofis işleriyle birlikte temposu yüksek bir o kadar da eğlenceli geçiyor. Yaptığım iş genel olarak yüzeyden toplanan kimyasal verilerle yer altında neler olduğunu çıkarımlamaya çalışmak ve dinamik haldeki akışkan davranışını anlamaya çalışmak olduğu için, zor olsa da eğlenceli. Dinamiklik değişkenliği doğuruyor ve beklenmeyen zamanlarda beklenmeyen olaylarla karşılaşılabiliyor. Bu sebeple hergün yeni bir şey öğreniyorum.

-Bu işte başarılı olmak için, ne tür beceriler gerekli?

Yapılan iş ne olursa olsun önemsenmeli ve dikkkatli yapılmalı. Hem tehlike sınıfı yüksek hem de doğaya çok bağımlı bir sistem olduğu için sahada ya da kâğıt üstünde bir şeyleri kaçırmamak gerekiyor. Genel olarak herkesten ve her zaman duyduğunuz gibi “yaptığımız işi sevmek” yeterli. Beceriler zamanla kazanılabilir.

-İşiniz gereği kullandığınız araç-gereç, elektronik cihazlar gibi materyaller var mı?

Evet Ofis işlerinde bilgisayar ve meslek dalınıza göre bazı programları bilmek hayat kurtarabilir seviyede. Genel olarak su ve kayaç kimyasına yönelik cihazlar kullanıyorum fakat sahada sıcaklık, basınç ve debi ölçen birçok ölçüm cihazı kullanılıyor. Zaman zaman elinize anahtar (İngiliz anahtarı vb. :) ) alıp bağlantı yapmak durumunda da kalabiliyorsunuz.

Raziye Şengün'e jeokimya mühandisliği mesleği ile ilgili sorularınız varsa, YesilEjderha@zorlu.com adresine gönderebilirsiniz.