Elektrik - Elektronik Mühendisliği

-Bir cümle ile kendinizi anlatır mısınız?
Detaylara özen gösteren, kurallara uymayı ilke edinen, fazlaca sorumlu ve her zaman hedefi olan bir yapım var.

-Küçükken ne olmak isterdiniz?
Hayallerimde, ilkokula başlamadan öğretmen, lise yıllarımda ise mühendis olmayı istedim. Hayalim gerçek oldu.

-Nasıl bir öğrenciydiniz?
Öncelikle derslerime çok çalışır, mümkün olduğunca ezber yapmamaya gayret ederdim. Arkadaşlarım kendileriyle oyun oynamaya gitmediğimde tepki gösterirlerdi. Öğretmenlerim açıkça söylemeseler de sorularımdan bıktıkları belli olurdu. Okulda veya okullar arası yapılan sosyal etkinliklere de katılmayı çok severdim.

-Neden bu bölümü tercih ettiniz? Sizi en çok ne etkiledi?
Zaten hayalimde mühendis olmak vardı ama Elektrik – Elektronik Mühendisliğini seçmemdeki en önemli etken elektrike olan merakım oldu. Görünmeyen bir gücün (elektriksel sinyaller) hayatımızda bu kadar fazlaca yer etmesi beni çok etkilemişti.

-Başarılı bir öğrenci miydiniz?
İlk ve orta okulda çok kötü değildim, lisede başarı grafiğim biraz daha artı ve okul ikincisi olarak mezun oldum. Üniversite ilk iki sene biraz daha zordu tabi ki ama meslek derslerine başlayınca daha çok sevmeye başladım ve başarılı bir dereceyle mezun oldum.

-Hangi dersleri aldınız? Hatırladığınız dersler var mı?
Bütün mühendislik bölümlerinin ilk yıl dersleri aşağı yukarı aynıdır. İkinci yıldan sonra ilgili mühendislik dalına göre meslek ağırlıklı derslerde verilmeye başlanır. Benim ilgi alanım daha çok “Endüstriyel Kontrol, Güç Elektroniği, Yüksek Gerilim Teknikleri, Elektrik Motorları - Hız Kontrolleri, Elektrik Enerji ve Güç Sistemleri Koruma” gibi elektrik ve kuvvetli akım derslerine yönelik oldu.

-Mezun olduktan sonra ne yaptınız? Nasıl iş buldunuz?
Üniversite yıllarımda çalışmaya başladım aslında. Okulumuzun döner sermayeli çalışmalarında görev aldım. Son sınıfta 2x150MW güce sahip bir elektrik santrali projesinde yarı zamanlı çalıştım. Mezun olduktan sonra da enerji sektöründe çalışmaya devam ettim. 15 yıldan fazla bir süredir Elektrik Mühendisi, Bakım Mühendisi, Yönetici pozisyonlarında çalıştım ve halen yönetici olarak çalışmaya devam ediyorum.

-Bir gününüz nasıl geçiyor?
Rüzgar gücü ile elektrik üretimi yaptığımız için doğa ile iç içeyiz ve doğal şartlarla da mücadele ediyoruz. Aslında işimiz 7/24 devam ediyor ve her günüm aynı geçmiyor diyebilirim. Üretim tahminlerinin yapılması, günlük planlı bakım faaliyetlerinin hayata geçirilmesi, arıza faaliyetlerini yönetilmesi sadece günlük faaliyetlerin bir kaçı... İşimin bir diğer yanı da çalışanlarımızın motivasyonu, çünkü yüksekte çalışılması ve çalışma şartlarındaki güçlükler nedeniyle motivasyon kaybı olabiliyor. Diğer taraftan makine ve ekipmanlarımızı sürekli üretim yapabilecek şekilde çalışır vaziyette bulundurmak hatta bunları daha da iyileştirmek en önemli amaçlarımız arasındadır. Hedeflerimiz vardır ve yakalamak için çalışırız. Ayrıca yurtdışı yatırımlarımız da var ve aynı gün içerisinde bu tesislerimizle ilgili işleri de yürütüyoruz. Zorluklarla mücadele etmek ve problemleri çözmek bizim mesleğin olmazsa olmazı.

-Bu işte başarılı olmak için, ne tür beceriler gerekli?
Bana göre başarının sırrı öncelikle yaptığınız işi sevmekten geçiyor. Sonra teknik, mesleki ve yönetim bilgisi gerektiriyor. Eğer yaptığınız işin teknik yönünü bilmezseniz onunla ilgili aldığınız teknik veya yönetsel kararlarda zorlanırsınız.

-İşiniz gereği kullandığınız araç-gereç, elektronik cihazlar gibi materyaller var mı?
İşim gereği teknolojik araç ve gereçleri (telefon, bilgisayar, paket programlar, teknik yazılımlar, intranet, internet, ofis programları vb.) fazlaca kullanıyorum.

Oktay Ertuğrul'a elektrik-elektronik mühendisliği mesleği ile ilgili sorularınız varsa, YesilEjderha@zorlu.com adresine gönderebilirsiniz.