Enerji Üreten Güneş Sarmaşığı

Evlerin duvarlarını süsleyen sarmaşıklardan ilham alınarak tasarlanan Güneş Sarmaşığı ile yenilenebilir enerji üretiliyor. Güneş Sarmaşığı, ilginç tasarımı ile dekoratif bir görünüme sahip. Üzerinde bulunan küçük güneş panelleri, geleneksel güneş panellerini tamamlayıcı bir şekilde kullanılabiliyor. Bu şekilde daha fazla yenilenebilir enerji elde etme imkanı sunuyor. Güneş Sarmaşığı entegre edilecek bina üzerinde, güneşin gün içerisindeki konumu, binanın coğrafik özellikleri titiz bir şekilde analiz edilip daha sonra elde edilmesi istenilen enerji miktarına göre yaprak şekil ve yoğunluk düzenlemeleri yapılıyor.

Daha fazla detay için haber kaynağı: https://www.arup.com/en/projects/s/SolarLeaf

Bilim Kurgu Filmlerindeki Dev Robot İlk Adımlarını Attı

Robot teknolojisi büyük bir hızla gelişmeye devam ederken tarihteki insanlı ve iki ayaklı ilk robot tanıtıldı. Method-2 isimli robotun uzunluğu 4 metre ve kollarının her biri yaklaşık 140 kilogram ağırlığında. Robotun toplam ağırlığı ise 1.5 ton. Her ne kadar bu boyuttaki robotlar bilim kurgu filmlerinde aksiyon dolu sahnelerle hatırlanıyor olsa da, göğüs kısmındaki boşlukta bulunan, kişi tarafından kontrol edilebilen ve insan hamlelerinin neredeyse tamamını taklit edebilen Method-2, doğal afet bölgeleri gibi, insanların çalışması için güvensiz olan alanlarda kullanılabilecek.

Daha fazla detay için haber kaynağı: https://www.designboom.com/technology/method-2-bipedal-robot-south-korea-hankook-mirae-technology-12-29-2016/

Yumurta Şeklinde Geri Dönüşüm Kutusu

Geri dönüşüm çevreyi korumak için en önemli konulardan biri. Geri dönüşüm işlemine olan ilgiyi artırmak, bunu eğlenceli ve eğitici hale getirmek için birçok sanatçı ve tasarımcı farklı şekillerde geri dönüşüm kutuları geliştirmeye çalışmaktalar. Bu alanda yapılmış olan projelerin en ilgi çekici olanlarındanbiri de üç renkli yumurta adındaki resimde de gördüğünüz geri dönüşüm kutusu oldu. İtalyan tasarımcı ve çevreci Gianluca Soldi tarafından tasarlanan, yapımında tamamen geri dönüştürülmüş malzeme kullanılan bu ilginç geri dönüşüm kutusu Londra Dizayn festivalinde de “Ovetto Recycling Bin” adı ile tanıtıldı.

Daha fazla detay için haber kaynağı: https://inhabitat.com/ovetto-bin-by-gianluca-soldi/

Akıllı Sera Sistemi Geliştirildi

Mevcut güneş panelleri, güneş ışınlarının panelin alt kısmına geçmesine engel olduğu için bir seranın çatısına güneş paneli yerleştirme fikri pek mantıklı değil ancak Kaliforniya Üniversitesi'ndeki araştırmacıların kurduğu Soliculture isimli şirket, bu fikrin gerçek hayatta başarıyla uygulanabilmesi için kolları sıvadı. Soliculture'ın geliştirdiği yeni güneş panelleri ile daha düşük maliyetle mevcut güneş panellerine kıyasla daha fazla elektrik üretilirken aynı zamanda güneş panellerinin alt kısmında seracılık faaliyeti yapılabiliyor. Üstelik bu sistem yetişen sebze ve meyvelere olumlu etki sağlıyor.

Daha fazla detay için haber kaynağı: https://www.treehugger.com/solar-technology/solar-smart-greenhouses-produce-both-clean-electricity-food-crops.html

Otomobilsiz Yaşam için 7 Katlı Bisiklet Evi

İsveç’in Malmö şehrinde mimarlar, otomobil kullanmak istemeyen kişiler için bir yaşam alanı oluşturdu. Şehir merkezine yakın bir yerde bulunan bina, tren istasyonuna da olan yakınlığı sebebiyle yaşayanların işlerine gitmesini oldukça kolaylaştırıyor. Treni kullanacak apartman sakinleri isterlerse o gün kullanmaları için katlanabilir bisikletlerden birini ödünç alabiliyor. Eğer bir kişi şehrin içinden ağır bir kargo alacaksa, apartmanda ortak kullanıma sunulmuş ve ağır yük taşımak için özel olarak tasarlanmış olan bisikletler mevcut bulunuyor. Bu bisikletler aynı zamanda çocuk arabasına da dönebildiği için çocukları okula bırakmak için bile kullanılabiliyor.

Daha fazla detay için haber kaynağı: https://www.treehugger.com/green-architecture/its-not-apartment-building-its-bicycle-house.html

İtfaiyecilerin İşini Kolaylaştıran Drone

Üretilme amacı yangın sırasında binalara itfaiyecilerden önce girip inceleme yapmak olan drone, bu sayede direkt olarak yangının merkezine ya da yaralı kişilere yönlendirme sağlayarak hayati zamanlar kazandırabiliyor. 2D lazer tarayıcısı ve sensörleri ile yolunu bularak hareket edebiliyor ve dar bölümlerden kendini duvara yapıştırarak adeta yürür gibi geçiş yapabiliyor. Özel tasarlanan gövdesiyle 1000 derece sıcaklıklar altında görev yapabilen ve açık ateşe dahi dayanabilen drone, insanların yerini belirlerken termal görüntüleme kamerasını kullanıyor ve gerçek zamanlı olarak itfaiye görevlilerine veri aktarımı yapabiliyor.

Daha fazla detay için haber kaynağı: https://dronelife.com/2015/12/28/hydrogen-cells-may-boost-drone-flight-times/

Akıllı Cam ile Enerji Tasarrufu

İngiltere’de Teknolojik Araştırma Merkezi tarafından hazırlanan inanılmaz ince ve termokrom kaplamadan oluşan akıllı cam, kışın ısı kaybını önlüyor, yazın ise içeriye giren kızılötesi radyasyonu tutarak ortamların ısınmasına engel olabiliyor. Böylece ısıtma ve soğutma maliyetlerini %40 oranında azaltarak enerji tasarrufu sağlıyor. Termokrom kaplama, güve gözlerinden ilham alınan nano dizilimi sayesinde de yansıma yapmıyor ve suya dayanıklı yapısı sayesinde yağmur yağdığı zaman kendisini temizleyerek, temizlik maliyetlerinden de tasarruf ederek maddi kazanım sağlıyor.

Daha fazla detay için haber kaynağı: http://www.ucl.ac.uk/news/news-articles/0116/200116-self-cleaning-windows

Akıllı Ayakkabılar Teknolojik İmkanlar Sunuyor

Darbeleri azaltıcı hava yastığı ve kaymayı önleyici tabanıyla hem işlevsel hem de kullanımı rahat olan akıllı ayakkabılar farklı teknolojik özellikleriyle başta sporcular olmak üzere pek çok kişinin ilgisini çekiyor. Gün içinde atılan adım sayısı ve yakılan kalori miktarı ile mesafe ve ortalama hız verilerini kullanıcılarla paylaşan bu akıllı ayakkabılar ayrıca kullanıcıların yaptığı aktiviteleri otomatik olarak algılayabiliyor. Yürüyüş, koşu ve hatta tırmanma etkinlikleriyle ilgili verilere de akıllı telefonlardaki uygulaması üzerinden ulaşarak kapsamlı bir rapor halinde sunan ayakkabılar, 60 günlük pil ömrüne sahip.

Daha fazla detay için haber kaynağı: https://www.gizmochina.com/2017/03/09/xiaomi-launches-299-yuan-90-minutes-ultra-smart-sports-footwear-intel-chips/

Dansçı Robotlardan Yeni Bir Guinness Dünya Rekoru

Binlerce Çinli robot, aynı anda dans ederek yeni bir Guinness Dünya Rekoru kırdı. Diz boyundaki robotlar koreografiyi geniş bir alana dizilerek uygulamaya başladı.Dansa başlayan 1.100 robotun 1.069 tanesi koreografiyi tamamlamayı başardı. Kalan 31 robotun bir kısmı dans etmeyi reddederken bazıları da yere düşmesine rağmen sırt üstü yatarak dans etmeyi sürdürdü. Bu girişimle birlikte 1.007 robotun eş zamanlı olarak dans ettiği önceki rekor geçilmiş oldu. Merkezi kontrol sistemi ile yönetilen robotlar dans sırasında kollarını sallayıp, ayaklarını yere vurup, eş zamanlı olarak gözlerini yakıp söndürerek izleyiciler için keyifli görüntüler oluşturdular.

Daha fazla detay için haber kaynağı: http://www.guinnessworldrecords.com/news/2017/8/video-watch-1-069-dancing-robots-break-world-record-487675

Güneş Çatılarının Üretimine Başlandı

Tesla, alternatif enerji kullanımına yeni bir soluk getireceğine inanılan güneş çatılarının üretimine başladı. Güneş çatıları normal bir çatıdan ayırt edilemeyen görünüşü, her türlü hava koşullarına karşı dayanaklı olması ve ucuz maliyetiyle dikkat çekiyor. Tesla'nın dört farklı görünüm seçeneğiyle kullanıcılarına sunacağı çatılar, Elon Musk'ın ifadelerine göre elektrik üretimini hesaba katmadan dahi normal bir çatıdan daha ucuza üretilebiliyor. Özellikle her yıl 5 milyon evin çatısının değiştiği Amerika’da ürünün büyük başarı yakalayacağı düşünülüyor.

Daha fazla detay için haber kaynağı: http://www.businessinsider.com/tesla-begins-solar-roof-installations-2017-8

Güneş Panelleri Engel Tanımıyor

Esnek ve kıvrılabilir fotovoltaik (güneş paneli) teknolojisi yeni değil, fakat dünya çapında kurumsal ve büyük ölçekte gerçekleşmesi daha çok yeni. Hyperlink firması, portatif fotovoltaik sistemlerini çok farklı noktalarda kullanılabilir hale getirmiş durumda. Sistem, kolay taşınabilirliği, kısa sürede kurulup toplanabilmesi ile madencilikte ve arkeolojik operasyonlarda, seralarda, inşaat projelerinde, felaket bölgelerindeki acil yardım ekiplerine destekte, festivallerde, açık hava etkinliklerinde, konserlerde veya şebekeye erişim olmayan noktalarda elektrikli araç şarjında işe yarayabilmesi için tasarlanmış.

Daha fazla detay için haber kaynağı: http://solarpower.com/blog/2016/03/16/renovagen-a-portable-rollable-solar-array/

Dalga Enerjisinden Elektrik Üreten StreamCube Testi Geçti

Yenilenebilir enerji kaynakları kullanımında güneş ve rüzgar enerjisinin ardından dalga enerjisi de yerini alıyor. Almanya merkezli şirket REAC Energy GmbH, gelgit gücünü ticari olarak kullanıma uygun ve ölçeklenebilir bir şekilde kullanılması için StreamCube adını verdiği bir enerji üretim modülü üretti. Modül, İskoçya’nın kuzeyindeki Orkney bölgesinde oluşan gelgit akımlarında gerçekleştirilen test sürecini de başarıyla tamamladı. Kullanım için su altında bir noktaya demirlenmesi gereken StreamCube, sahip olduğu dikey eksenli pervanelerle gelgit enerjisinin elektriğe dönüştürülmesine olanak sağlıyor.

Daha fazla detay için haber kaynağı: http://tidalenergytoday.com/2017/10/10/reac-energy-wraps-up-streamcube-tidal-device-testing/

Atmosferden Karbondioksit Toplayan Santral

Jeotermal santralleri, kömür santrallerine kıyasla çok daha düşük oranda karbondioksiti atmosfere bıraksalar da Climeworks şirketinin ekipmanlarını yerleştirdiği santral, atmosfere bıraktığı karbondioksit miktarından çok daha fazlasını atmosferden toplayacak. Climeworks'ün ekipmanları ile atmosferden toplanan karbondioksit suyla emilip, CarbFix sistemi ile yer altına gönderilecek. Orada iki yıl içinde zararsız karbon kristallerine dönecek olan karbondioksit, binlerce yıl aynı noktada sabit kalabilecek. Santralin yılda 50 ton CO2 toplaması planlanıyor.

Daha fazla detay için haber kaynağı: http://www.popularmechanics.com/science/green-tech/news/a28629/first-negative-emissions-plant/

Android Wear'lı Saatler Birbirleri ile İletişimde Olacak

Akıllı saatler günden güne gündemimizde daha çok yer almaya başladılar. Daha güzel görünüme sahip yeni modellerinin üretilmesinin yanısıra artık Android Wear işletim sistemine sahip akıllı saatlerin yeni güncellemeler sayesinde birbirleri ile iletişime geçebilecek olması bu modellerin iyice yaygınlaşmasını sağlayacak. "Together" adındaki özellikle birlikte kullanıcılar birbirlerine mesaj, emoji veya fotoğraf gönderebilecekler. Yazılımdaki güncellemeler ile ayrıca bilgi ekranlarına kolay ulaşım sağlanacak ve hızlı etkinlik başlatma/bitirme gibi işlemler yapılabilinecek.

Daha fazla detay için haber kaynağı:

Teslimat Robotu İşbaşında

Müşterilerin satın aldıkları ürünü kapılarına kadar otonom (kendi kendine) bir şekilde götürebilen 6 tekerlekli teslimat robotları ilk olarak Amerika’nın Washington eyaletinde yemek siparişlerini götürerek işbaşı yaptılar. Restoran servis ağı tarafından kullanılan 10’un üzerinde robot, en fazla 4 kilometre uzaklıkta bulunan noktalara teslimat yapıyor. Robotlar her ne kadar saatte 16 kilometrenin üstünde hıza ulaşabiliyor olsa da şirket şimdilik herhangi bir aksilik çıkmaması için robotları saatte 6.5 km hıza ulaşacak şekilde kullanıyor. Müşteriler cep telefonlarına gelen mesajla şifreyi girerek kapağı açıp siparişlerini alabiliyorlar.

Daha fazla detay için haber kaynağı: http://www.beyonddesignchicago.com/food-delivery-robots-zipping-around-california/

Panda Temalı Güneş Enerjisi Tesisi

Çin kültüründe önemli bir yere sahip olan Pandalar, çevre konusunda farkındalık yaratmak ve çocukların sürdürülebilir enerji konusuna daha fazla ilgi duymasını sağlamak için de kullanılıyor. İşte bu doğrultuda, Birleşmiş Milletler Geliştirici Programı kapsamında Çin'de kurulan yeni bir güneş enerjisi tesisi, yukarından bakıldığında dev panda gibi görünüyor. Beyaz ince filmli fotovoltaik paneller ve siyah tek kristalli silikon panellerin harmanlandığı tesise kuşbakışı bakıldığında panellerin mükemmel bir uyum içerisinde dizildiği görülüyor. Tesis, 50MW'lık üretim kapasitesiyle, Amerika’daki 8000 evin elektrik ihtiyacını karşılayabiliyor.

Daha fazla detay için haber kaynağı: https://www.vox.com/energy-and.../2017/7/8/.../china-panda-solar-power

Başka Türlü Bir Hidroelektrik Santrali : Dünyanın İlk Kanalizasyon Türbini

Üretici şirketin “akıllı kanalizasyon sistemi” olarak adlandırdığı sistem büyük kentlerin kanalizasyon borularından akan suların potansiyel enerjilerini özel bir türbin ile elektriğe çeviriyor. Sistemin enerji üretim kapasitesi kanalizasyon sistemine göre değişiyor. Firmanın açıklamasına göre, örneğin 1,5 metre çaplı standart bir kanalizasyon borusunda 40 psi basınçla akan atık sudan 100kW elektrik üretmek mümkün. Yapılan pilot uygulama sonucunda, tek bir türbin ile 150 hanenin elektrik ihtiyacı karşılandı. Kanalizasyon türbini sisteminin ABD’de uygulamaya konulması planlanıyor.

Daha fazla detay için haber kaynağı: https://inhabitat.com/portlands-water-pipes-are-the-newest-source-of-clean-energy/

İnteraktif Güneş Atlası

Dünya Bankası ve International Solar Alliance işbirliği ile hayata geçirilen yeni güneş atlası ile herkes yaşadığı noktadaki güneş enerjisi potansiyelini kolayca hesaplayabilecek. Web tabanlı olan ve tüm dünyayı kaplayan atlas, 22 yıllık uydu verileri ile saha ölçümlerinin bir araya toplanması ile hayat buldu. Atlas, Güneş enerjisi uzmanlığı olmayan bir kişi tarafından da kolayca kullanılabilecek şekilde tasarlanması ile dikkat çekiyor. Dünya Bankası üst düzey yöneticileri, yeni güneş atlasının sade vatandaşlar kadar kamu adına karar alıcılara ve hatta güneş enerjisine yatırım yapmayı düşünen kuruluşlara da faydalı olacağını ifade ediyorlar.

Daha fazla detay için haber kaynağı:

Yapay Fotosentez İle Güneş Işınlarından Hidrojen Yakıt Elde Edildi

Bilim insanlarının, fotosentez sürecini laboratuvar ortamında yaratıp, bitkilerin yaptığı gibi güneş ışınlarını temiz enerjiye dönüştürme çalışmaları sonuç vermeye başladı. Bilim insanlarından oluşan bir ekip, yapay fotosentez sürecinin oluşturulmasını sağlayacak supramoleküller geliştirdi. Bu supramoleküller fotosentez sürecinde olduğu gibi; güneş ışığını toplayıp, elektrik yükünü ayırıp, bitkilerin karbondioksiti glükoza çevirmek için kullandığı hidrojeni üretebiliyor. Bu çalışmalar olumlu sonuç verirse, önümüzdeki yıllarda yakıt olarak kullanabileceğimiz miktarlarda hidrojen elde etmek için yapay fotosentez sistemleri kurulabilir.

Daha fazla detay için haber kaynağı: https://www.engadget.com/2017/06/06/researchers-create-hydrogen-fuel-artificial-photosynthesis/

Sürücüsüz Elektrikli Minibüsler Finlandiya Yollarında

Dünya giderek daha da otomatik bir hale geliyor. Finlandiya’daki yeni elektrikli sürücüsüz minibüs de bunun başka bir kanıtı. 2017 sonbaharından itibaren Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de yeni sürücüsüz elektrikli minibüs hattı “Robobusline” kullanıma açılıyor. Sürücüsüz yeni araçların toplu taşıma hizmeti maliyetlerini aşağı çekmek ve egsoz emisyonlarını azaltmak gibi pek çok faydası bulunuyor. Sürücüsüz ve elektrikli olan minibüsler yolcuları Helsinki’nin Mustikkamaa adası ile Helsinki Hayvanat Bahçesi arasında taşıyacak.

Daha fazla detay için haber kaynağı: https://newatlas.com/ez10-helsinki-self-driving-bus/44972/

Dünyanın En Büyük Yüzen Solar Tesisi

Dünyada en çok karbon emisyonuna neden olan ülkelerin başında gelen Çin, bu durumu değiştirmek için özellikle güneş enerjisi alanında önemli adımlar atarak, dünyanın en büyük yüzen solar enerji tesisini faaliyete soktu. Şehrin elektrik şebekesine bağlanan tesis, 40 megawatt elektrik üretme kapasitesine sahip ve bu kapasite Huainan'da yer alan 15 bine yakın evin elektrik ihtiyacını karşılamaya yetiyor. Günümüzde enerji ihtiyacının yüzde 11'ini yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayan Çin’in, 2030 yılında enerji ihtiyacının yüzde 20'sini yenilenebilir enerji kaynaklarından elde etmesi planlanıyor.

Daha fazla detay için haber kaynağı: www.smithsonianmag.com/.../china-launches-largest-floating-solar-farm-180963587/

Yeni ve Pratik Güneş Çatıları

Bilim insanları Avrupa Birliği’nin desteklediği SOLAR-JET projesi kapsamında güneş ışığı, su ve karbondioksit kullanarak jet yakıtı üretmeyi başardı. Uzun vadede uçak, otomobil ve diğer tüm araçlarda yenilenebilir enerjilerin daha verimli kullanılmasının önünü açacak buluş tüm dünyada heyecan yaratmış durumda. Bu neredeyse organik yakıtı elde edilme mantığı ise şu şekilde: su ve karbondioksit hidrojen ve karbonmonoksitten yapılmış sentetik bir gaza dönüştürülüyor ve daha sonra birbirinden ayırmak için yaklaşık 704.4 derecelik bir sıcaklıkta güneş ışığıyla yoğunlaştırılıyor. Elde edilen bu sentetik gaz ise yakıt olarak kullanılabiliyor.

Daha fazla detay için haber kaynağı:

Yenilenebilir Enerjinin Geleceği: Rüzgar Zeplinleri

Yenilenebilir enerji kaynaklarının verim sorununun çözümüne yönelik son gelişmelerden bir tanesi olan Altaeros BAT projesi isimli girişim yüksek irtifadaki rüzgarlardan daha fazla faydalanabilmek için helyum balonuyla desteklenen bir rüzgar zeplini üretmiş. İletken halatlarla yer istasyonuna bağlı olan 10 metre genişliğindeki türbin gökyüzünün üst katmanlarındaki güçlü rüzgarları kullanarak normal rüzgar türbinlerinden 2 kat daha fazla enerji üretmekte. Altaeros BAT verimlilik alanında gerçekleştirdiği muazzam inovasyonun yanı sıra taşınabilirliği ile felaket zamanlarında temiz enerjiye ulaşmayı sağlaması bakımından da önemli bir yere sahip.

Daha fazla detay için haber kaynağı: https://cleantechnica.com/2014/06/02/altaeros-bat-airborne-wind-generation-behind-hype/

Güneş Enerjisini Depolayan Çimento

Meksikalı bilim insanları ilk olarak çimentonun suyla karıştığı anda çözündüğünü ama içinde güneş ışığının absorbe olmasını engelleyen ve donuk jel görünümü veren kristaller olduğunu fark ettiler. Ardından bu kristallerin çimentodan ayrıştırıldığı zaman, çimentonun güneş ışınlarını absorbe eden şeffaf bir jel yapıya kavuştuğunu gözlemlediler. Bu bilgiler doğrultusunda bilim insanlarının geliştirdiği çimento, gündüz güneş enerjisini depolayarak gece ışık saçıyor. Yollarda yapılan aydınlatma maliyetini oldukça düşürecek olan bu çimento ile ciddi boyutlarda tasarruf etmek mümkün oluyor.

Daha fazla detay için haber kaynağı:

Yeşil Şehir TeslaCity#1

Tamamen yenilenebilir enerjinin kullanılmasının planlandığı TeslaCity#1, yeşil şehirlerin ilki olarak İngiltere’de kuruluyor. İlk olarak bu şehirdeki tüm binaların çatısında güneş panelleri bulunacak. İhtiyaç duyulan elektriğin büyük bölümü bu güneş panellerinden elde edilirken, geri kalan elektrik ihtiyacı da bölgede kurulacak rüzgar ve güneş çiftlikleri sayesinde karşılanacak. Otomobil kullanmak isteyen şehir sakinleri tamamen elektrikli otomobiller kullanmak zorunda olacak. Öte yandan şehir boyunca elektrikli otobüsler, tramvaylar ve metro hatları ile ulaşım sağlanabilecek.

Daha fazla detay için haber kaynağı: https://cleantechnica.com/2017/04/01/tesla-plans-build-entire-city-possibly-hundreds-teslacities/

Tek Kullanımlık Drone Üzerinde Çalışıyor

Üretilmiş diğer dronelardan farklı olarak tek kullanımlık yapıya sahip olan ve ulaşılması zor noktalara yiyecek, mühimmat göndermek amacıyla geliştirilen drone, yükünü gövdesinin içerisinde taşıyor. Drone’un tek kullanımlık olması, doğa koşullarında tamamen çözünebilme özelliğinden geliyor. Üstelik çözünebilen malzemesi sayesinde sıradan dronelarda kullanılan malzemelere göre çok daha az maliyetle üretilebiliyor. Ayrıca son derece hızlı olabilen drone, bu özelliği sayesinde kurtarma ve hatta yangın söndürme görevlerine katılabilecek.

Daha fazla detay için haber kaynağı:

Yeni Ve Pratik Güneş Çatıları

Solar Roof adı verilen güneşten elektrik üreten çatıların yeni versiyonu tanıtıldı. Şık görünümü ve normal çatılardan daha ucuz olmasıyla birlikte elektrik de üreten Solar Roof'un bir önceki versiyonunun da oldukça kullanışlı olacağı tahmin ediliyordu ancak çatısını yenilemeden de benzer bir teknolojiyi evinde kullanmak isteyenler için yeni bir ürün geliştirdi. Şirketin tanıttığı bu yeni güneş çatılarının en önemli farkı kolay kurulumu ve bu yeni güneş çatılarının kurulumu için mevcut kiremitlerin sökülmesine gerek olmaması. Yeni versiyon Solar Roof’un tüketiciler tarafından kısa sürede ilgi görmesi bekleniyor.

Daha fazla detay için haber kaynağı:

Dev Rüzgar Türbinleri Yolda

Rüzgardan enerji üretimi gün geçtikçe büyüyen bir sektör. Sektörün büyümesi ise farklı tipte üretim tekniklerinin oluşmasını sağlıyor. Rüzgar enerjisi karada mı yoksa açık denizde mi daha verimli? İki konuda deniz çiftlikleri avantajlı görünüyor. Devasa ekipmanın nakliyesi denizde yer alan bir rüzgar çiftliğinde daha pürüzsüz işliyor. Çünkü karada yer alacak bir çiftlik için ekipmanların köy ve kasabalardaki normal yollar üzerinden aktarılması gerekiyor. Bir de rüzgarın esme rejiminin deniz üzerinde karaya nazaran daha sabit ve güçlü olması sayesinde büyük jeneratörlerin kullanımının da önü açılmış oluyor.

Daha fazla detay için haber kaynağı:

Hidrojenle Çalışan Forkliftler Kullanılmaya Başlanıyor

Batarya ile çalışan forkliftlerin yerini hidrojenle çalışan forkliftler almaya başlıyor. Hidrojenle çalışan forkliftlerin bataryalılara göre çevreye daha az zarar verdiğini söylemek mümkün, ancak bu araçların da tam anlamıyla çevre dostu olduğu söylenemez. Hidrojen yakıtı kullanıldığı anda atmosfere sera gazı salınımı yapmıyor fakat bu yakıtın üretiminde büyük miktarda sera gazı ortaya çıkıyor. Hidrojen yakıtının yaygın olmamasının bir diğer nedeni de taşınmasındaki sorunlar. Yakıtın sıvı halde kalması adına taşındığı sırada soğutulması veya yüksek basınçlı bir ortamda sıkıştırılmış olması gerekiyor.

Daha fazla detay için haber kaynağı: https://www.cnbc.com/2017/05/10/amazon-robots-warehouse.html

Taşınabilir Ve Kullanıma Hazır Güneş Enerjisi

İsveçli bilim insanlarından oluşan ekip güneş enerjisinin doğrudan bir kimyasal sıvıda depolanabileceği yeni bir sistem geliştirdi. Narbornadiene isimli organik bir bileşiği temel alan sistemle elde edilen sıvı kimyasal kolayca taşınabiliyor ve ihtiyaç duyulan anda enerji vermeye hazır bir şekilde saklanabiliyor. Üstelik ekibe göre bu işlem yüzde 80 verimlilikle gerçekleşiyor. Güneş enerjisinin pillerin içinde depolanmasına göre oldukça ucuz olan bu yöntemin geliştirilmesi ile birlikte güneş ışınları olmayan zamanlarda da güneş enerjisinden yararlanmak mümkün olabilir.

Daha fazla detay için haber kaynağı:

Sıvı Güneş Panelleri Evimize Geliyor

Güneş enerjisi, son yıllarda alternatif enerji kaynağı olarak önem kazanmaya başladı ve ülkeler bu alana ciddi yatırımlar yapıyor. Uzun süredir çalışmalar yapan firmanın projesi SolarWindow adını taşıyor. Projede sıvı güneş panelleri kullanılıyor. Karbon ve hidrojen polimerlerden üretilen paneller ince bir film olarak camlara uygulandığında güneş ışığı ve hatta yapay ışıktan dahi elektrik üretebiliyor. Panele ışık kaynağı geldiği anda elektronlar harekete geçiyor ve bu hareketlilik enerji üretimini sağlıyor. Halen test sürecinde olan teknoloji ile örneğin bir gökdeleni kaplayarak devasa bir jeneratör elde etmek mümkün.

Daha fazla detay için haber kaynağı: https://www.digitaltrends.com/cool-tech/solar-window-solar-panel/

Enerji Dostu Model 3

Enerji firmaları yeni nesil otomobillerinde fark yaratan çözümler sunmaya hazırlanıyor. Bunlardan ilki güneş altında aracı şarj edebilen güneş panellerine sahip cam tavanlı Model 3 olacak. Şimdilik bu cam tavanların üreteceği elektrik ile araçların çok ciddi anlamda yol alması beklenmiyor ancak en azından aracın pilleri için soğutma veya diğer elektronik aksamların gün içinde ihtiyaç duyabileceği enerji ihtiyacı bu panellerden bir miktar karşılanabiliyor. Model 3 satışına başlandığında, kullanıcılara ek olarak uygun bir fiyatla güneş panellerine sahip cam tavan seçeneği ile sunulacak.

Daha fazla detay için haber kaynağı:

NASA, Güneş Sistemi’ni Araştırmak İçin 4 Farklı Ekip Kurdu

NASA, yeni bilim insanlarının çalışmalarına olanak sunmak adına kurduğu Solar System Exploration Research Virtual Institute’a (SSERVI) dört yeni ekip eklediğini duyurdu. Farklı kurumlarda görevli olan bilim insanlarıyla oluşturulan ekipler; Dünya yakınındaki asteroitleri, Ay’ı, Mars’ın uyduları olan Phobos ve Deimos’u inceleyecek, farklı araştırmalar yapacaklar.

İlk ekip robotik, kozmoloji, astrofizik ve helyofizik alanlarında çalışmalar yürütecek ve insanlı uzay programlarının iyileştirilmesine katkıda bulunacak. İkinci ve üçüncü ekip astronotların uzay görevlerinde güvende olmalarını sağlamak adına çalışmalar yürütecek. Dördüncü ve son ekip robotlara ve astronotlara zarar verebilecek olayların araştırmasını yapacak.

Daha fazla detay için haber kaynağı:

Powewall Her Eve Girecek

Güneş enerjisinden elde edilen elektriğin depolanması için geliştirilen Powerwall bataryalar, kullanıldığı evde elektrik masrafını yüzde 92 azaltmayı başardı. Powerwall henüz geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşmış değil. Ancak bu yeni teknolojiyi kullanan ev sahiplerinin aldıkları olumlu sonuçlar, Powerwall'un gelecekte her evin değişilmez bir parçası haline gelebileceğini gösteriyor. Topladığı enerjiyi ilk önce evin en önemli ihtiyaçlarına harcayan sistem, daha sonra artan enerjiyi bataryaya depoluyor. Evin ihtiyacının karşılanmasının ve bataryanın dolmasının ardından artan enerji varsa, bu da bölgedeki elektrik şebekesine aktarılıyor.

Daha fazla detay için haber kaynağı: https://www.tesla.com/powerwall

Fransa Elektrik Üreten Yoldan Çok Memnun: Yeni Hedef 1000km Yol

Geçtiğimiz ay sizlerle paylaştığımız haberden anımsayacağınız gibi, Fransa 1 km uzunluğunda olan ve elektrik üretebilen yolu kullanıma açmıştı. Yol kullanılmaya başlayalı henüz çok kısa bir zaman geçmiş olsa da ülke yolun getirisinden oldukça memnun ve şimdi benzer şekilde 1000 kilometrelik yol inşa etmeyi planlanıyor. Çok sağlam ve ağır kamyonların da geçişine olanak sağlayan fotovoltaik teknolojiyle kaplanmış yolun, ayrıca iyi bir yol tutuşu sağladığı için kazaları da azaltması bekleniyor. Kısa süre sonra inşaatına başlanacak olan yol, 1000 kilometre uzunluğuna ulaştığında 5 milyon insana elektrik sağlayacak.

Daha fazla detay için haber kaynağı: https://www.theverge.com/2016/12/22/14055756/solar-panel-road-electricity-france-normandy

Devasa Rüzgar Türbini Yeni Bir Rekora İmza Attı

Danimarka denizlerinde test edilen yeni nesil bir rüzgar türbini, enerji üretiminde yepyeni bir rekora imza attı. Yalnızca 24 saat içerisinde 216.000 kWh enerji üreterek önemli bir ilke imza atan türbin, dünyanın en güçlüsü olma ünvanını elde etti. Bu haliyle tam 7200 evin 24 saatlik enerji ihtiyacını karşılayabilecek güçte olan türbin, 220 metre uzunluğundaki devasa boyutlarıyla da dikkat çekiyor; pervaneleriyse 80 metre uzunluğunda. Doğaları gereği ne kadar büyük olurlarsa o kadar fazla enerji üretme kapasitesine sahip olan rüzgar türbinleri, üretici firmaların yaptıkları geliştirmelerle beraber her geçen gün büyümeye devam ediyor.

Daha fazla detay için haber kaynağı: http://www.offshorewind.biz/2017/01/26/mhi-vestas-turbine-brings-offshore-wind-into-9mw-realm/

Güneş Işığından, Isıdan ve Hareketten Elektrik Üretebilen Madde

Araştırmacıların geliştirdiği üç farklı kaynaktan (ısı, hareket, güneş) enerji elde edebilen madde, kalsiyum titanyum oksit minerali olan kristal yapılı perovskite ait belirli bir tür. Bu maddenin her tarafı tıpkı pusula iğneleri gibi zıt kutuplarla dolu ve ferroelektrik yani bir süre elektrik uygulandıktan sonra madde, uygulanan elektrik ortadan kaldırılsa bile o manyetik alanı muhafaza ediyor. Bu madde sıcaklık değişimine maruz kaldığı zaman kutupları yanlış sıralanıyor ve elektrik akımı oluşturuyor, elde edilen elektrik akıllı telefonların şarj edilmesinden şehirlere enerji vermeye kadar her alanda kullanılabiliniyor.

Daha fazla detay için haber kaynağı: https://pixabay.com/en/compass-smart-phone-navigation-828660/

Dünyanın "Elektrik Üreten" Çevre Dostu İlk Yolu Açıldı

Fransa Normandiya’da inşa edilen 1 km uzunluğundaki yol kendi elektriğini üretebiliyor. Güneş pilleri ya da dizinleri sayesinde ışık kaynağından elektrik elde etme yöntemi olan fotovoltaik teknolojisine sahip yol üzerinde aşınmayı önlemek için ince ve dayanıklı silikon bir tabaka yer alıyor. Wattway ismiyle de bilinen yol aracılığıyla elde edilen enerjinin ise güzergah üzerinde yer alan sokak aydınlatmalarında kullanılacağı ifade ediliyor. Çevre dostu olmasının yanı sıra araçların geçişine de uygun şekilde tasarlanan yol, uzun vadede önemli oranda tasarruf yapılmasını sağlayacak.

Daha fazla detay için haber kaynağı: https://weburbanist.com/2017/01/17/public-wattway-france-activates-worlds-first-solar-paneled-roadway/

3000 Yıllık Güneş Enerjisi Cihazı

Arkeologlar, Çin'de 3000 yıllık bir mezara girmişler ve kase şeklinde bronz bir obje ile karşılaşmışlar. Bu cismin iç yüzeyinin işlem gördüğü, dış yüzeyinde ise bir tutacak olduğunu görmüşler. Hemen bir kalıbı yapılmış ve tekrar bronz döküldükten sonra iç yüzeyi iyice parlatılmış. Sonunda yanıcı bir maddeye güneş altında tutunca maddenin hemen alev almasını sağladığı görülmüş. Böylece hiç bir şüphe kalmadan ellerindekinin bir antik güneş kibriti olduğuna karar vermişler. Bunun bir güneş ışığı odaklayıcısı olduğu keşfedilince dünya çapında 20'den fazla daha önce tanımlanamayan objenin de bu iş için kullanıldığı anlaşılmış.

Daha fazla detay için haber kaynağı: https://www.taringa.net

Raylı Sistemlerinin Enerjisini Rüzgardan Sağlıyor

Hollanda’da bütün raylı araçlar 1 Ocak 2017 itibariyle rüzgar enerjisiyle çalışıyor. Ülkede karbon salınımını düşürmek için tüm raylı sistemlerin kullandığı enerjinin yenilenebilir kaynaklardan karşılanacağını duyurmuşlardı. Günde 600.000 yolcu taşıyan raylı sistem, bunun için yılda 1.2 milyon kWh enerji harcıyor. Sadece 2200 rüzgar türbini ile yıllık 7.5 milyon kWh enerji üreten Hollanda'daki bu uygulamanın rüzgar enerjisine yatırım yapan diğer ülkelere de örnek olacak. Rüzgar enerjisinin 2020 yılına gelindiğinde tüm dünyadaki enerji ihtiyacının %12’sini karşılayacak hale gelmesi bekleniyor.

Daha fazla detay için haber kaynağı:

Giyilebilir Teknolojilerin Geleceği Grafen

Bilim adamları grafen maddesini pamuk ipliğine entegre ederek, tekstil ve elektronikte eşi görülmemiş bir uyum bulduklarını açıkladı. Kalp atışı ve solunum hızını ölçen, elektrik üreterek telefonunuzu sarj edebilen, renk değiştirebilen, kendini temizleyebilme özelliği olan kumaşlar, giyilebilir hareket sensöründe 500’e yakın farklı hareket devrini algılayabiliyor. Karbon atomunun iki boyutlu bal peteği şekli olan grafen maddesinin; elektriği en iyi ileten maddelerden biri olmakla birlikte mükemmel esnekliği, biyolojik uyumluluğu gibi özellikleriyle bilgisayar işlemcileri, elektrikli araba ve pil teknolojisi alanlarında kullanılacağı belirtiliyor.

Daha fazla detay için haber kaynağı: https://www.graphene-info.com/graphene-solar-panels

Duyguları Ölçen Giyilebilir Cihaz

Dış tasarımı itibariyle rakiplerinden farklı görünmeyen Feel, çalışma yapısıyla farklılaşıyor. Ürün, bünyesinde yer alan dört adet sensör ile "deri sıcaklığı, kan hacmi, nabız ve galvanik deri tepkisi (kişi heyecanlandığı zaman derisinin elektrik geçirgenlik değeri değişiklik gösterir)" gibi verileri ölçerek kişilerin duygusal durumlarını belirleyebiliyor. Akıllı telefonlar ile kablosuz bağlantı teknolojisi üzerinden gerçek zamanlı olarak haberleşen Feel, bu uygulama bünyesinde işlenen verilerle kişilerin stresli oldukları süreleri belirleyebiliyor ve bu stres seviyesinin azaltılması yönünde "derin nefes al, müzik dinle" gibi önerilerde bulunabiliyor.

Daha fazla detay için haber kaynağı: mashable.com/2016/01/12/feel-emotion-tracker-wearable/

"Project Wing" Dağıtımları 2017'de

İnternet dünyasının önemli firması Google, Project Wing olarak isimlendirilen dronesi ile 2017 yılında taşımacılığa başlamaya hazırlanıyor. İlk olarak geçtiğimiz yıl içerisinde karşımıza çıkan Project Wing, temel olarak drone ile kargo taşımacılığına dayanıyor. Üzerinde dört adet pervaneli motor yer alan drone, bu sayede hem dikey konumda durabiliyor hem de yatay şekilde hızlı uçuşlar gerçekleştirebiliyor. Uçuşlar diğer büyük hava araçlarını tehlikeye atmayacak ancak büyük şehirlerde de hareket edebilecek kadar yüksek bir mesafede gerçekleşecek.

Daha fazla detay için haber kaynağı: https://www.theguardian.com/technology/2017/oct/17/alphabet-google-tests-project-wing-drone-hybrid-delivering-burritos-rural-australia

Gelecek, Güneş Enerjisi ile Çalışan Akıllı Evlerde

Dünyanın temel ve yenilebilir enerji kaynakları arasında önemli bir yere sahip olan güneş enerjisinin kullanımı her geçen gün artıyor. Los Angeles eyaletinde geçtiğimiz günlerde bitirilen 20 dairelik bloğun tamamı güneş enerjisi ile çalışıyor. Evlerde, temel ihtiyaçlar arasında olan mikrodalga fırın, bulaşık ve çamaşır makinesi, buzdolabı ve kurutma makinesi gibi cihazlar bulunurken; ayda 100 dolar’a yakın tasarruf sağlandı. Tamamen ekolojik ve bir o kadar da teknolojik olan daireler için yapılmış olan iPad uygulaması ile gerçek zamanlı aktarılan veriler sayesine enerji üretimini ve tüketimini takip edilmesi mümkün kılınıyor.

Daha fazla detay için haber kaynağı:

Tamamen Elektrikle Çalışan Çöp Kamyonları

Elektrikli otobüsler ve kamyonlar geliştiren Amerikalı firma, tamamen elektrik ile çalışan ilk çöp kamyonunu tanıttı. 3,9 tonluk bu yenilikçi çöp kamyonu tek seferde 160 kilometre yol alabilmesiyle öne çıkıyor. Yeni elektrikli çöp kamyonunun sağlayacağı faydalar arasında; bu yenilikçi aracın egzoz gazı emisyonunu ve gürültü kirliliğini ortadan kaldıracağı ve gerek özel şirketler için, gerekse belediyeler için işletim masraflarını azaltacağı sayılıyor. Bu araçlarda bulunan yenilemeli fren sistemi sayesinde yapılan tasarruf ve dizel yakıtlara ihtiyaç duyulmaması masrafların önemli ölçüde azalmasını sağlıyor.

Daha fazla detay için haber kaynağı:

Dünyanın En Büyük Güneş Enerjisi Tesisi

Hindistan’daki Tamil Nadu eyaleti sınırları içinde dünyanın en büyük güneşten elektrik üreten solar enerji tesisi yapımı tamamlandı. 648MW kurulu güce sahip olan,10 kilometrekarelik bir alana kurulu tesisin yapımı 8 ay sürdü. 2.5 milyon adet solar modülün bir araya gelmesiyle oluşturulan çiftlikte solar panellerin düzenli aralıklarla temizlenebilmesi için otonom robotlar kullanılıyor.150 binden fazla evin elektrik ihtiyacını tek başına karşılayabilecek güçte olan sistem, enerji ihtiyacının %40’ını yenilenebilir enerjiden sağlamayı ve 2022 yılına kadar 60 milyon eve temiz enerji götürmeyi hedefliyor.

Daha fazla detay için haber kaynağı:

Güneş Enerjisiyle Çalışan En Büyük Tekne

Alternatif enerjinin stratejik öneme sahip olduğu günümüzde, güneş enerjisine olan ilgi her geçen gün artıyor. Taşımacılık alanında yaygın bir şekilde kullanılması öngörülen güneş enerjisi için, Dünyanın güneş enerjisiyle çalışan en büyük botu unvanına sahip PlanetSolar (Türanor) isimli tekne "Güneşin Gücü" olarak lanse ediliyor. 85 tonluk ağırlığı, 31 metrelik uzunluğu ve tasarımıyla ses getirmeyi başaran tekne, güneş enerjisini 600 metrekarelik bir alana yayılmış fotovoltaik hücreler vasıtasıyla büyük lityum-iyon pillerinde depoluyor ve bu sayede ortalama 7.5 ve maksimum 15 deniz mili hızına ulaşabiliyor.

Daha fazla detay için haber kaynağı: www.solarnavigator.net/catamarans.htm

Kendi Enerjisini Üreten Organik Saat

Son yıllarda giderek daha popüler olan doğadan esinlenilerek yeşil ürünler tasarlama modasının farklı bir örneği de kendi enerjisini kendisi üreten Organik Saat. İtalyan tasarımcılar tarafından hayata geçirilen bu tasarımda toprak ve metal elektrotlar kullanılarak güvenli bir kimyasal reaksiyon yolu ile enerji üretiliyor. Bu yöntem sayesinde Organik Saat kendi güç ihtiyacını kendi karşılıyor. Hoş bir tasarımla sunulan Organik Saat pek çok kişinin evinde bulunmasını isteyeceği bir ürün olacak gibi görünüyor.

Daha fazla detay için haber kaynağı: https://www.boredpanda.com/green-design-ideas-inspired-by-nature/

Rüzgar Ağaçları’ ile Yenilenebilir Enerji Daha Estetik Bir Görünümde

Yenilenebilir enerji kaynakları gün geçtikçe yaygınlaşmaya devam ediyor. Bir ağaca benzeyen bu rüzgar türbini doğal ve estetik bir görünümle elektrik üretmeyi amaçlıyor.
Beyaz çelik bir gövdeye sahip ağaç yüz adet sessiz PVC plastik mini türbini üzerinde barındırıyor. Rüzgar türbinlerini çalıştırmak için 4 metre/saniye ihtiyaç duyulurken bu sistemde 2 metre/saniye rüzgar hızı ile elektrik üretilebiliyor. 11 metrelik bir Rüzgar Ağacı ile 4 kişilik bir ailenin elektrik ihtiyacı karşılanabiliyor. Ortalama bir Rüzgar Ağacı 2.5- 4 kWh arası elektrik üretiyor. Dallarında bulunan malzemelerin ise ortalama ömrü 10 yıl kadar.

Daha fazla detay için haber kaynağı: www.polytechnichub.com/wind-tree-energy-generator/

Solar Enerjinin Geleceği ‘Güneş Kumaşı’

Esnek ve hafif güneş panelleri fikrini alıp geliştiren "Güneş Kumaşı Firması" çoğu yere takılamayacak panelleri takma imkanı sunuyor. Özellikle otoparklar üzerinde kullanılabilecek sistem basit brandalar halinde bir kişi tarafından kısa sürede takılabiliyor. Panellerin olduğu brandanın 10 metre karesinin ağırlığı sadece 3.3 kg. ve 18 kg seviyesinde olan geleneksel sistemin oldukça altında kalıyor. Bu şekilde İngiltere'deki tüm açık otoparklar ve ağır yük taşıyamayacak çatılar kapatılırsa toplam enerji ihtiyacının 3 katı enerji üretebilmek mümkün oluyor.

Daha fazla detay için haber kaynağı: http://www.constructionmanagermagazine.com/news/start-cover-car-parks-stadia-and-supermarkets-sola/

Bu Enteresan Bisiklet Dünya Hız Rekoru Kırdı

Kanadalı bir mühendislik firmasının bu enteresan bisikleti, bir önceki rekorun da sahibi olan deneyimli sürücüsü Todd Reichert ile saatte tam 144.17 kilometre hıza ulaşarak dünya hız rekoru kırdı. Firmanın Eta ismini verdiği bisikletin verimliliğini artırabilmek için hafif malzemelerden oluşan bir gövde, aerodinamik karbon fiber kaplamalar ve sürücünün yatarak rahat bir şekilde sürebileceği ergonomik bir koltuk tasarımından yararlanmış. Dış kaplamasıyla beraber bir mermi şeklini alan Eta'nın içerisindeki sürücünün etrafını görebilmesi için bisiklete yerleştirilmiş kamera sistemleri kullanılıyor.

Daha fazla detay için haber kaynağı: http://www.popularmechanics.com/technology/a22946/human-powered-speed-record-aerovelo/

Sanal İle Gerçeği Buluşturan Gözlük

Sanal ile gerçeği buluşturan gözlük HoloLens, donanım özellikleriyle dikkat çekiyor. Teknoloji devinin oldukça fazla merak edilen ve üzerinde yoğun mesailer harcadığı gözlüğü HoloLens kullanıcılarla buluşmak için adeta gün sayıyor. Bu özel gözlük, bizleri farklı bir dünyanın parçası yapmak yerine sanal içerikleri gerçek dünyaya getiriyor. 32bit Intel Atom işlemci, 1GB bellek GPU ve holografik işlem ünitesine (HPU) sahip olan gözlükte, HPU sistem belleği dışında kendi 1GB LDDR3 belleğine sahip ve saniyede 1 trilyon işlem yapabiliyor. Üstelik HoloLens, Windows 10 işletim sistemi ile sorunsuz şekilde çalışıyor.

Daha fazla detay için haber kaynağı: https://www.theverge.com/2017/9/21/16343354/microsoft-hololens-ford-augmented-reality

Sevimli Robot "Kirobo Mini"

2013 yılında Japon astronot Koichi Wakata’ya arkadaşlık etmesi için uzaya gönderilen, 2015'te Dünya’ya dönüş yapan ve "ilk astronot robot" adıyla bilinen Kirobo’nun küçük versiyonu olan cihaz kolaylıkla taşınabiliyor. Yürüme, konuşma, söylenenleri anlama, simaları ve yüz ifadelerini ayırt etme gibi fonksiyonlara sahip Kiboro Mini'nin ayrıca video kaydetme özelliği de bulunuyor. Sesli komutlarla iletişim kurmak ve duygusal bağ ile insanların moral seviyelerini arttırmak için tasarlanan robot çocuklar için de eğitici arkadaş rolü üstleniyor.

Daha fazla detay için haber kaynağı: www.nogizaka46.com/schedule/2017/06/039380.php

Görünmez Güneş Paneli

Güneş panellerinde tasarım sorunu aşılarak yeşil enerji için yeni bir pencere açılıyor. İtalyan tasarımcılar, bildiğimiz güneş paneli üstüne gerçeğinden ayırt edilemeyecek şekilde kiremit, taş, ahşap ya da beton dokularını taklit eden, güneş ışınlarının panele ulaşmasını engellemeyen bir tür kaplama uyguluyor. Böylece fotovoltaik panelleri gizliyor. Ürünün özellikle tarihi kentlerde kent dokusunu bozmadan enerji üretebilecek olması güneş enerjisinden faydalanmak isteyen ancak plastik görünümlü siyah panelleri çatıya uygulamak istemeyen mimarlar tarafından tercih edilebileceği anlamına geliyor.

Daha fazla detay için haber kaynağı: www.dyaqua.it/invisiblesolar/_en/

İsveç’te 7 Katlı Bisiklet Evi

İsveç’in Malmö şehrinde Cykelhuset (Bisiklet Evi) adı verilen bu yeni binanın stratejisi bisikleti alternatif olarak kullanmak üzerine kurulmuş. Binanın şehir merkezine ve tren istasyonuna da olan yakınlığı yüzünden yaşayanların işlerine gitmesini oldukça kolaylaştırıyor. Treni kullanacak apartman sakinleri isterlerse katlanabilir bisikletlerden birini ödünç alabiliyor. Eğer bir kişi şehrin içinden ağır bir kargo alacaksa, ortak kullanıma sunulmuş ağır yük taşımak için özel olarak tasarlanmış bisikletler mevcut bulunuyor. Bu bisikletler çocuk arabasına da döndüğünden, çocukları okula bırakmak için bile kullanılabiliyor.

Daha fazla detay için haber kaynağı:

Modaya Uygun Şık Akıllı Saatler

Teknolojinin ilerlemesi ve akıllı saatlerin daha popüler hale gelmesiyle birlikte işin içine tasarımın da eklendiği yeni modeller üretilmeye başlandı. "Dylan" ve "Bradshaw" olmak üzere iki farklı modelle gelen saatlerde Android Wear işletim sistemi kullanılıyor. Bildiğimiz diğer akıllı saatlerdeki temel fonksiyonlara sahip Access’te 320 x 290 piksel çözünürlüğe ekran ve Qualcomm Snapdragon Wear 2100 işlemci yer alıyor. Kendine özel geliştirilen arayüz sayesinde kullanıcılar saatlerin görünümünü giydikleri kıyafete ya da katıldıkları etkinliklere özel şekilde kendi istekleri doğrultusunda kolaylıkla değiştirebiliyorlar.

Daha fazla detay için haber kaynağı:

Yerli Üretim Transformers: Karşınızda Letrons

Özellikle Transformers filmiyle hafızalara kazınan robota dönüşebilen otomobiller Türk mühendislerin imzasını taşıyan, tasarım ve mekanik yapısıyla dikkat çeken Letrons ile gerçek oldu. 200 Ncm DC Servo motor sayesinde kafasını 120 derece döndürebilen Letrons, 1.000 N aktüatör ile kaportayla bağlantı kuruyor. 100 N aktüatör sayesinde ise dinamik boyun hareketlerinin yanı sıra bilek, kol ve parmak hareketlerini de kolaylıkla yapabiliyor. 2.4 GHz 54 Mbps veri transfer hızına sahip Wi-Fi teknolojisiyle uzaktan kumanda ile kontrol edilen robot yaklaşık bir dakika içerisinde dönüşümünü tamamlıyor.

Daha fazla detay için haber kaynağı:

Dünyanın En Güçlü Gelgit Enerji Jeneratörünü Faaliyete Geçti

Çin, bağımsız olarak geliştirdiği dünyanın ilk 3.4 megavatlık modüler gelgit enerji akım jeneratörünü faaliyete geçirdi. Zhejiang eyaletinin Zhoushan ilçesindeki Syushan Adası’na kurulan gelgit akım jeneratör ilk toplu elektrik üretimini yaptı. Mevcut 7 modülünden 2’si etkin olan jeneratörün diğer modülleri, ortak şebekeye bağlanmasının ardından enerji üretimine başlayacak. Jeneratörün 5-6 milyon kilovat saatlik yıllık enerji üretimi ile 2-3 bin haneye elektrik sağlaması mümkün olacak. Jeneratör tam kapasiteye ulaştığında dünyadaki mevcut jeneratörlerin en güçlüsü olacak.

Daha fazla detay için haber kaynağı:

Güneş Enerjisi ile Çalışan Otobüs Durakları

Güneş Enerjisinin hayatımızın her noktasında kullanılabilir olduğuna dair bir örnek de San Francisco’dan geldi. San Francisco merkezli Lundberg Dizayn ve Belediye Ulaşım Ajansının ortak çalışması güneş enerjisi ile çalışan solar durakların özellikleri ise saymakla bitmiyor. LED ışıklandırma, wi-fi, 2 kapsamlı ulaşım haritası, görme engelliler için “bas-konuş” sistemi, kırmızı sismik-dalga tasarımlı sıcak görünümlü bekleme alanı, dijital zaman bilgilendirme panosu ve güç üretimi için 3. nesil organik zar tabanlı güneş panelleri. Proje temiz şehir ve hizmet anlayışı ile takdiri hak ediyor.

Daha fazla detay için haber kaynağı:

Havayı Temizleyen Bisiklet

Herhalde herkes bisiklet sürmenin, araba sürmekten daha çevreci bir çözüm olduğunu bilir. Peki sürdüğünüz bisikletler bu egzoz dumanlarıyla veya zararlı gazlarla dolu havayı temizlese nasıl olurdu. İşte Bangkok tabalı Lightfog Creative and Design şirketinin tasarladığı hava temizleyen bisiklet şimdilik bir prototip olsa da, direksiyonun ortasına eklenen özel bir filtre ile havayı zararlı partiküllerden temizliyor. Gidon ise sanki bir yaprak gibi çalışarak, güneş enerjisinden aldığı enerjiyle yakıt hücreli bir bataryayı şarj ediyor. Böylece bisiklet her yere temiz oksijen yayarak hem havayı temizliyor hem de enerji üretiyor.

Daha fazla detay için haber kaynağı: https://inhabitat.com/photosynthesis-bike-could-purify-the-air-as-you-ride/

Hareketli Güneş Panelleri

Güneş panellerinin tasarımındaki en büyük sıkıntılardan biri de sürekli yer değiştiren güneşe ayak uydurabilmektedir. Michigan Üniversitesi’nden bilim insanları geleneksel japon kağıt kesme sanatı kirigamiyi temel alarak, daha basit ve ucuz bir alternatif geliştirdiler. Kapton plastik levhasından yapılan özel güneş pili esneyip tekrar eski haline gelebilen bir yapıya sahip. Düz fotovoltaik panel camının altına iliştirilen şeritler sıkıştırıldığında farklı açılardaki güneş ışığını absorbe ederek bir akordeon gibi şekil alıyor.

Daha fazla detay için haber kaynağı: https://www.nature.com/articles/srep30107

VertiGo ile Duvara Tırmanmak Mümkün

VertiGo hem bir araba gibi yerde gidebiliyor hem de duvara tırmanabiliyor. Hatta pürüzlü ve düzgün olmayan duvarlarda bile gidebiliyor. Disney Research Zurich ve ETH Zurich araştırma enstitüsü tarafından geliştirilen bu drone bağımsız yönlendirilebilen pervanelere ve 3D yazıcıyla yazılmış tekerlere sahip. Yatay giderken arka pervane dikey hale gelerek makineyi ileri götürecek itişi sağlıyor. Duvara çıkarken ise önce pervane yukarı doğru arabayı çıkarıyor. Sonrasında arka pervane itişe devam ederek duvara çıkmayı sağlıyor. Duvara çıktıktan sonra, aynı düz yolda gider gibi her türlü yüzeyde hareket edebiliyor.

Daha fazla detay için haber kaynağı: http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-3377690/Disney-reveals-SPIDERCAR-climbs-walls-drive-ceiling.htm

Çevre Dostu Mimari

Marina Beach Towers’a uzaktan bakıldığında yemyeşil katları ile büyüleyici bir görünüm sergiliyor ayrıca sürdürülebilir bir yapı olması nedeniyle de oldukça dikkat çekici. Yapıda, katlarda bulunan yeşil alanlar sayesinde sular geri dönüşüm sistemi kullanılacak şekilde planlandı. Sürdürülebilirlik açısından önem taşıyan bir diğer husus ise, bina da uygulanan özel sistemler sayesinde rüzgar ve güneş enerjisinden büyük ölçüde yararlanılıyor olması. Binanın şekli ve özel formundaki planlamalar sonucu doğal serinlik sağlanarak klima kullanımı minimumda indirilmiş durumda.

Daha fazla detay için haber kaynağı: https://www.archdaily.com/87669/marina-beach-towers-oppenheim-architecture-design

NASA Deneysel Bir Elektrikli Uçak Üzerinde Çalışıyor: X-57

Elektrikli uçağın 9 yolcu taşırken aynı zamanda 280 km/s hızla yol alması hedefleniyor. Uçağı özel kılan şey ise aracın hem elektrikli olması hem de sektörde benzeri olmayan 14 pervaneli bir tasarıma sahip olması. X-57 teknolojisi kullanılarak ulaşılacak olan enerji verimliliği sayesinde yolcuların hem uçuş süresi hem de yakıt tüketimi anlamında ciddi manada tasarruf yapması bekleniyor. Normalde geleneksel uçakların yakıt tasarrufu yapabilmesi için maksimum hızlarından daha yavaş bir hızda yol almaları gerekiyor. Elektrik itki sistemiyle birlikte bu sorunun ortadan kalkması planlanıyor.

Daha fazla detay için haber kaynağı: https://www.nasa.gov/image-feature/nasas-x-57-electric-research-plane

Güneşin Enerjisinin Elektrik Üretimindeki Payı 'e Çıkacak

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı (IRENA) tarafından yayınlanan yeni bir çalışmaya göre güneş enerjisinden elde edilmekte olan elektriğin günümüzde küresel elektrik üretiminin %2’sine denk geldiği ifade edilirken, 2030’a kadar bu payın %13 seviyesine çıkabileceğine değinildi. Maliyetlerdeki düşüşün güneş enerjisinin yaygınlaşmasında büyük rol oynadığı savunuldu. Maliyet düşüşlerinde ise bu alanda yapılan yatırımların ve teknolojik yeniliklerin önemli rol oynadığına vurgu yapıldı. Rapora göre endüstri ve iş dünyasından gelecek yatırımlarla birlikte ABD’de de çatı güneş panellerinin, ülkenin elektriğinin %40’ını sağlayabilme potansiyeli olduğu belirtildi.

Daha fazla detay için haber kaynağı: https://solarpowerrocks.com/square-feet-solar-roof/

12 Pervaneli Rüzgar Türbini

Danimarkalı rüzgar tübini üreticisi Vestas, rüzgar türbinlerine 4 rotorlu ve 12 pervaneli yeni yaklaşımını tanıttı. Devasa türbinlerin ve güvenlik sistemlerinin testlerinin devam ettiğini açıklayan şirket, özellikle dört rotorun uyumlu bir şekilde çalışması üzerinde yoğun çalışma harcandığını ifade etti. Bu tarz bir çoklu rotor kullanımının getireceği avantajlardan biri, taşıma maliyetlerinin azaltılmasıdır. Birden fazla türbin için taşıyacak bir kule demek türbin inşa etmenin maliyeti de azalacak demektir. Rüzgar enerjisinin maliyetlerindeki azalma ve verimlilikteki artış, temiz enerjiye dönüşümde dünya çapında hız kazandıracaktır.

Daha fazla detay için haber kaynağı: https://inhabitat.com/vestas-shakes-up-wind-power-with-a-12-blade-turbine-tower/

Hidrojen Yakıtla Çalışan Traktör

Fosil yakıtlardan çok daha fazla verimli hidrojen yakıtla çalışan ve egzozundan sadece su buharı çıkan NH2 traktörün karbon emisyon değeri “0”. Firmanın üzerinde çalıştığı birçok geri dönüşüm, atık değerlendirme ve yenilenebilir enerji kaynağından enerji üretme çözümünün bir arada bulunduğu NH2 eşsiz özeliklere sahip bir araç.106 beygir güç üreten motoru ve 110 litrelik hidrojen tankı 2 saat çalışması süresi sunarken sadece 55db ses seviyesinde çalışarak sürücünün konforunu arttırıyor. Dişli ve vites kutusu kullanmayan çevreci araç hiç güç kaybı yaşamadan bütün gücü tekerlerine yönlendiriyor.

Daha fazla detay için haber kaynağı: https://newatlas.com/new-holland-nh2-hydrogen-powered-tractor/11171/

Bu Sevimli Küçük Araba Aslında Bir Bisiklet

İsveç’in soğuk, yağışlı hava şartlarında işe bisikletle gitmekten yorgun düşen mühendis Mikael Kjellman’ın tasarımı olan PodRide, tıpkı çocuk bisikletleri gibi hafifliği ile öne çıkıyor. Ayrıca PodRide fermuarlı kumaş kaplaması, farları, dönüş sinyalleri, rahat koltuğu, cam silecekleri ve bagajı ile konforlu bir bisiklet olma iddiası taşıyor ve elektrik motoru sayesinde saatte 15 mil hız ile gidebiliyor.

Daha fazla detay için haber kaynağı: mypodride.com/

Yapılaşmanın Getirdiği Çevre Felaketini Tersine Çevirecek Buluş: Organik Beton!

İspanyol bilim insanlarının özellikle Akdeniz iklim kuşağı için geliştirdikleri organik beton içindeki mikro-algler sayesinde havadaki CO2’yi emip oksijen salarak bir nevi orman görevi gören kentlerin inşa edilmesine olanak sağlıyor. Organik betonun en üst katmanı yağmur suyunu emerek içindeki mikroorganizmaların yaşamasına imkan sağlıyor. Alt katman ise su geçirmez maddeden oluşuyor. Beton asidik yapısı bitkilerin yetişmesine uygun bir ortam sağlıyor.

Daha fazla detay için haber kaynağı: https://www.doityourself.com/stry/how-to-remove-moss-from-concrete

Yolcu Taşıyabilen İlk Drone Bu Yıl Gökyüzünde Olacak

Tüketici Elektroniği Fuarı'nın en dikkat çeken teknolojik ürünlerinden biri olan Ehang 184 test uçuşlarına başlıyor. Yaklaşık 23 dakika havada kalabilen insansız hava aracı yolcu taşıyabiliyor. Otopilot sistemine sahip hava aracı Ehang 184, engellerden kaçınmasını sağlayacak sensörlerle donatılmış durumda ancak uçuş sırasında yolcuların kontrolü devralmasının hiçbir yolu yok. Ancak Ehang yaptığı açıklamada drone'un otomatik bir acil iniş programına sahip olacağını ve ihtiyaç duyulması halinde yerden kumanda edilebileceğini söylemişti.

Daha fazla detay için haber kaynağı: www.dailymail.co.uk/sciencetech/article.../Passenger-Drone-takes-maiden-voyage.html

Hidrojen İle Çalışan Tramvay Geliştirildi

Alternatif enerji kaynaklarının hayatımızda daha çok yer ettiği günlerden geçiyoruz. Çin, atmosfere bolca saldığı zararlı sera gazlarını düşürmek için, dünyanın hidrojenle çalışan ilk tramvayını üretti. Tramvayın üretilmesi için toplamda iki yıl araştırma ve geliştirme faaliyetlerine harcandı. Tramvayın deposunun doldurulması yalnızca 3 dakika sürüyor ve araç 100 kilometrelik bir menzil sunuyor. Şirketin yaptığı açıklamaya göre yeni tramvay şehirlerde havanın daha temiz olmasına ve işletme maliyetlerinin düşmesine yarayacak. Tramvayın tek salınımı/atığı ise su olacak.

Daha fazla detay için haber kaynağı: www.iflscience.com/technology/china-develops-worlds-first-hydrogen-powered-tram/

155 Bin Eve Elektrik Sağlayacak Dünyanın En Büyük ‘Dev Gelgit Enerji Santrali’

Dünyanın çekim gücü sonucu ortaya çıkan gelgitler, sürdürülebilir ve yenilenebilir enerji kaynağı olarak literatürde yerini alıyor. Dünyada bir ilk olması beklenen Swansea körfezinde gelgit lagünü (deniz uzantısı şeklinde oluşturulan göl) okyanustaki med cezir sonucunda, yükselme ve alçalmaları kullanarak yenilenebilir enerji sağlayacak. Bu sayede 155 bin evi elektriklendirecek ve bunu 120 yıl sürdürebilecek.

Daha fazla detay için haber kaynağı: www.tidallagoonpower.com/projects/swansea-bay/

Sadece Ön Lastiğinizi Değiştirerek Bisikletinizi Elektrikli Yapmak İster Misiniz?

Bisikletinizi elektrikli yapmak için ön tekerleği değiştirmeniz yeterli; yeni ön tekerlek hem batarya hem de elektrikli motoru bünyesinde barındıracak. Pedalı çevirmekten tamamen vazgeçtiğinizde 32 km yol katedebiliyorsunuz. Bataryanın değiştirilebilir olması uzun yola çıkacaklar için avantaj sağlayabilir. Böylece yedek batarya taşıyarak daha uzak mesafeye gidilebilir. Tekerlek üzerindeki USB portu ise üründeki pili farklı amaçlarla kullanmanıza da olanak sağlıyor.

Daha fazla detay için haber kaynağı: http://theawesomedaily.com/geo-orbital-tire-turns-your-bike-electric/

Manus VR Tüm Kolunuzu Sanal Gerçeklik Dünyasına Taşıyacak

Manus VR'ın kolun tamamını sanal dünyaya aktarmakta oldukça başarılı olduğu görülüyor. Özellikle kolun dönüşü ve dirsek hareketleri de tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi simule edilebilmiş. Teknolojinin bu seviyeye gelmesiyle birlikte özellikle oyunlarda daha gerçekçi bir deneyimin bizleri beklediğini söyleyebiliriz. Üstelik bunun için kolunuzun kalan kısmına ekstra bir aparat eklemeniz gerekmiyor. Eldiven ve bileğin altından takılan bir bant bu iş için yeterli işlevi görebiliyor.

Daha fazla detay için haber kaynağı: https://manus-vr.com/

Massachusetts Dünyayı Daha İyi Hale Getirmek İçin Kolları Sıvadı

Dünyanın gidişatını daha iyi bir noktaya taşımak isteyen kurum bu yolda “Daha İyi Bir Dünya Kampanyası”nı başlattı. Dünyayı daha iyi bir hale getirme planı 6 aşamadan oluşuyor. Bilimi keşfetmek aşamasında beyin yaşlanması, Güneş Sistemi dışındaki gezegenler gibi bilimsel konular yer alıyor. Dünya sağlığı aşamasında ise sürdürülebilir tüketim arayışı ve iklim değişikliği üzerinde çalışılacak. İnsan sağlığı aşamasında genetik dizilim, uygun ve erişilebilir hastalık testleri gibi çalışmalar var. Kalan 3 aşama ise bu geliştirmelerin planlaması, sonraki nesillere aktarılması ve MIT için önemi gibi konuları ele alıyor.

Daha fazla detay için haber kaynağı: https://betterworld.mit.edu/

Avrupa, Güneş Enerjisinde Önemli Bir Kilometre Taşını Geride Bıraktı

Güneş ışığından elektrik elde edilmesini sağlayan fotovoltaik yöntemi, Avrupa'nın en önemli enerji kaynakları arasına girme yolunda hızla ilerliyor. Yeşil enerjiye geçiş konusunda önemli adımlar atan Avrupa, 100 GW'a ulaşarak bu yolda önemli bir kilometre taşını daha geride bıraktı. Sadece birkaç yıl öncesine kadar güneş enerjisi ufak bir kitleye hitap eden alternatif bir enerji olarak görülürken, günümüzde güneş enerjisinin Avrupa'nın en önemli enerji kaynaklarından biri haline geldiğine dikkat çekiliyor.

Daha fazla detay için haber kaynağı:

Havacılık Firması Gerçek Uçan Kaykay Üretti

Havacılık şirketi Arca’nın, ArcaBoard adını verdiği uçan kaykay belki de, Geleceği Dönüş II’deki kaykaya en yakın teknoloji olarak görünüyor. ArcaBoard’ın özelliği, ister beton ister kum ister su olsun gerçekten havalanabilen bir uçan kaykay teknolojisine sahip olması. Son teknoloji droneları ABD’de de kullanılmaya başlandı.

Daha fazla detay için haber kaynağı: http://www.arcaspace.com/en/arcaboard.htm

Güneş Enerjisi ile Havadan Su Depolayabilen Su Şişesi Yapıldı

Avustralyalı bir şirket havadan su üretebilen, güneş enerjisiyle çalışan yeni nesil bir su şişesi üretti. Güneş enerjisi sayesinde özel bir yoğunlaşma odasına çekilen havadaki nemi alarak içme suyuna çeviriyor. Havadaki nem cihaza doğru aktıkça, hidrofobik (su sevmeyen) yüzeylere çarparak su damlacıklarına dönüşüyor ve filtre sayesinde toz ve kirlerden arındırılıyor. Bu sayede doğada suyun olmadığı alanlarda ya da temiz su bulamadığınız anlarda yardımınıza koşuyor

Daha fazla detay için haber kaynağı: http://www.appcessories.co.uk/fontus-airo/

Otomatik Sıcaklık Kontrollü Akıllı Mont

Artık giydiğimiz montlar özel kumaş tabakaları sayesinde iklime ayak uydurabiliyor. Montlar, usb şarj bankaları gibi sistemlerle birkaç saatliğine, montun düşük, orta ve yüksek olarak ısıtılmasını sağlayabiliyor. Flexwarm akıllı mont metalik bulamacın kalın bir film içine basılmasından yararlanarak, elektrikle beraber ısı üretiyor. Bu ısıtıcı element kaz tüyü ve naylon kumaş arasında yer alıyor. Yünlü naylon kumaş ise su geçirmez, rüzgar geçirmez, yırtılma dirençli olarak üretilmiş. Ayrıca makinede yıkanabiliyor.

Daha fazla detay için haber kaynağı: https://uniquehunters.com/flexwarm-smart-jacket

Küçük Boyutlu Piller Yenilenebilir Enerjide Devrim Yaratabilir

Nanoteknoloji, elektrikli ürünlerde, arabalarda ve binalarda enerji depolama işlemlerini çarpıcı bir biçimde düzeltmektedir.Saç telinden 80,000 kat daha ince olan nanoboyutlu pillerden, elektrikli araçların kullanımında ve örneğin rüzgar ve güneş enerji sistemleri gibi yenilenebilir enerji kullanımında, rüzgar ve güneş olmadığı zamanlarda enerjinin depolanmasında yararlanılabilmektedir. Bu küçük piller 12 dakika içinde tamamen şarj ediliyor ve binlerce kez tekrar tekrar şarj edilebiliyor.

Daha fazla detay için haber kaynağı: http://icnqt.com/nano-products/

İnsan Gibi Koşabilen Robot: DURUS-2D

İnsansı robot denilince genelde yavaşça yürüyen robotlar aklımıza geliyor olsa da, Georgia Teknoloji Enstitüsü'nden AMBER laboratuarının geliştirdiği DURUS-2D isimli robotun aynen insanlar gibi tempolu koşu yapabildiği görülüyor.

İnsansı robotlar üzerindeki araştırmalarını uzun süredir sürdürüen AMBER laboratuvarları DURUS-2D'nin bizler gibi koşabilmesi için insanların yürüme ve koşularını analiz ettiler. Kas ve kemiklerin hareketlerinden birçok bilgi elde eden araştırmacılar oldukça etkileyici sonuçlara ulaşmışlar.

Daha fazla detay için haber kaynağı:

Enerji Tasarrufu Sağlayan Akıllı Cam Geliştirildi

Sıcaklardan korunmak için pencerelerimizi sıkıca kapatıyor, perdelerimizi örtüyor ve klimanın karşısına geçip bir nebze olsun serinlemeye çalışıyoruz. Yeni bulunan bu akıllı cam teknolojisi, güneşin sıcaklarının camınızdan içeri girmesini engelliyor. Bu sayede perdeyle camınızı kapatmanız ve korunmanız gerekmiyor. Ayrıca gözü rahatsız eden keskin güneş ışıkları da engelleniyor ve böylece ev içerisinde güneş dolayısıyla herhangi bir rahatsızlık yaşamıyorsunuz. Bunun yanında güneşi de tamamen engellemiyor ve bu sayede eviniz ışık almaya devam edebiliyor. Şu anda geliştirilmekte olan teknolojinin tam olarak ne zaman seri üretime geçeceği ve kullanıma sunulacağı bilinmiyor. Ancak oldukça yararlı bir teknoloji olduğunu şimdiden söylemek mümkün.

Daha fazla detay için haber kaynağı:

Güneş Enerjisi İle Yemek Pişirmek

Fakir ülkelerde ocaklarda kullanılmak üzere kesilen ağaçların orman arazilerini her geçen gün azaltması ve çölleşmeyi hızlandırması bilindiği gibi küresel ısınmayı olumsuz yönde etkilemektedir.Buna ek olarak enerji kıtlığı yaşanan dünyanın birçok bölgesinde, yemek pişirmek; daha doğrusu yemek pişirmek için gereken enerjiyi sağlamak büyük bir sorun halindedir.

Yukarda sayılan sorunlara ekolojik çözüm getiren güneş enerjisi ile çalışan fırınlar, güneşten gelen enerjiyi ayna veya yansıtıcı maddeler ile bir noktada toplayan basit bir tasarıma sahip, en büyük avantajı da kullanımının kolay ve maliyetinin oldukça düşük olmasıdır.

Daha fazla detay için haber kaynağı:

Dünya Işıklarını İklim İçin Kapattı

Bu yıl 10 yaşına basan Dünya Saati etkinliğine tüm dünyada 7 binden fazla kent katıldı.

WWF’in küresel iklim değişikliğine dikkat çekmek için her yıl tüm dünyada gerçekleştirdiği Dünya Saati Kampanyası’na bu yıl 178 ülke/bölgeden 7 binin üzerinde kent ve milyonlarca insan katıldı. Türkiye’den de 38 il ve belediyenin katıldığı etkinliğe 2 binin üzerinde kurum binası da ışıklarını kapatarak destek verdi. Türkiye’nin dört bir yanındaki tarihi yapılar da 19 Mart akşamı ışıklarını bir saatliğine kapatarak iklim değişikliği sorununa dikkat çekti.

Daha fazla detay için haber kaynağı:

“Enerjimiz Çocuklar İçin” Aktiviteleri Tüm Yıla Yayılıyor:
Zorlu Çocuk Tiyatrosu, “Karlar Ülkesi” Oyunuyla Denizli’de Çocuklarla Buluştu

Zorlu Çocuk Tiyatrosu’nun müzikli-danslı çocuk oyunu “Karlar Ülkesi”, Zorlu Enerji Grubu’nun yatırım bölgelerinde Milli Eğitim Müdürlükleri ile işbirliği içerisinde uygulanan Enerjimiz Çocuklar İçin Projesi kapsamında Denizli’de sahnelendi. Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Zorlu Enerji Grubu yöneticilerinin katılım gösterdiği oyun ile Denizlili çocuklar farklı bir deneyim yaşadı.

Daha fazla detay için haber kaynağı:

Yollara Yapılacak Akıllı Kasisler İle Aracınızla Sarf Ettiğiniz Enerjinin Bir Kısmı Geri Kazanılabilir mi?

Bir Rus Bilim Adamı tarafından icat edilen “Akıllı Kasisler” yolda bulunan kasislere yaklaşırken, üzerinden geçerken sarf edilen enerjinin araca geri kazandırılmasını sağlıyor. Bu kasis, hem normal bir yavaşlatıcı kasis özelliği taşıyor, hem de kasisten geçen aracın kinetik enerji ve ağırlık gücünü elektrik enerjisine çeviriyor.

Akıllı Kasisler, her geçen gün sayısı artan elektrik enerjisi ile çalışan otomobiller için çok faydalı bir çözüm olabilir.

Daha fazla detay için haber kaynağı:

Evlerimizde Sorumluluk Sahibi Enerji Tüketimi Yapmamız Mümkün

Enerji tüketiminde dikkat edeceğiniz küçük uygulamalar ile tasarruf etmeniz ve dünyamızı daha yaşanabilir olmasına katkıda bulunmamız mümkün olabilir.

Pencereler ve kapılar, evimizdeki ısının dörtte birinin kaybına sebep olur. Pencerelerinizi çift camlı yaparak, kapı ve pencere kenarlarına pencere bandı ve sünger kullanabiliriz. Dişlerinizi fırçalarken musluğu kapatmak dakikada 7 – 12 litre su tasarrufu sağlar. Evde kullandığınız elektriğin %20’si aydınlatmaya gidiyor. Kullanmadığımız odalarda ışığı kapatmalı, enerji tasarrufu sağlayan ampuller kullanmalısınız. Cep telefonlarınızı şarjı dolduğunda prizden çıkarmalısınız. Kullanmadığınız elektrikli cihazları bekleme modunda tutmayarak, kapatmalısınız.

Daha fazla detay için haber kaynağı:

İlginç Bir Yenilenebilir Enerji Kaynağı: Nemden Elektrik Üreten Sporlar

Kolombiya Üniversitesi'nden Doçent Doktor Özgür Şahin ve ekibi, doğadaki en büyük enerji kaynağının suyun buharlaşması olduğunu düşünerek, en ucuz ve uçsuz bucaksız enerji kaynağı olan nemden elektrik enerjisi ürettiler.

Bir toprak bakterisi olan Bacillus Subtilis‘in kuruduğunda büzüşerek, hareketsiz bir spora dönüştüğünü fakat bu sporların tekrar suyu emdiklerinde anında eski şekillerine döndüğünü keşfeden bilim adamları bu enteresan kabiliyeti enerji üretmek için kullanmayı başardı. Bu keşif ile kauçuk tabakaları bakteri sporlarıyla kaplayarak nemden elektrik enerjisi üretebilecek bir elektrik jeneratörü yapıldı.

Daha fazla detay için haber kaynağı:

3B Yazıcılar Eski Kıyafetleri Yeni Moda Giysilere Geri Dönüştürecek

Endüstriyel Tasarımcı Joshua Harris ve ekibi, duvara monte edilen 3 boyutlu kumaş yazıcının 2050 yılına kadar hayatımızda yer alması için çalışıyor.
Neden olmasın ki? Yeni kıyafetlere ihtiyacınız var ve sizin yeni kıyafetler almak için alışverişe zamanınız yok. Evde oturduğunuz yerden internetteki sanal mağazaları geziyorsunuz ve beğendiğiniz son moda tasarımları bilgisayarınıza indiriyorsunuz.
Gerisi çok basit: Sadece hammadde olarak eski elbiseleri yazıcıya doldurmak yeterli. Kumaşı parçalayarak üretim için hammadde haline getiren 3boyutlu yazıcı dijital tasarım haritasına göre yeniden işleniyor. 3B yazıcılar gelecek yıllarda, hızla gelişen şehir hayatında alan ve zaman darlığına etkili bir ürün olabilir.

Daha fazla detay için haber kaynağı:

Enerji Depolayan Ayakkabılar Yakında Hayatımızda Yer Alabilir

Sağlığımız için yürüyüş yapmamız gerektiğini hepimiz biliyoruz.

Yürüyüş sırasında harcadığımız enerji kullanılabilir enerjiye dönüşebilir mi?

Nijerya’da bir lise öğrencisi bilim fuarında sergilediği piezo- elektrik basınç sensörleri ile enerji üreten sistemi ayakkabı tabanına yerleştirerek yürüyerek enerji üretiminin ilk örneğini gerçekleştirdi. Öğrencinin bu projesini ünlü bir spor giyim firması satın alarak, ürünlerinde kullanmaya karar verdi.

Daha fazla detay için haber kaynağı:

Hindistan’da Trenlerin Üstüne Güneş Panelleri Yerleştirilecek

Raylı sistemlerde yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanmak mümkün. Trenlerin üzerine yerleştirilecek güneş panelleri ile enerji üretimi gerçekleştirilebilir. Hindistan’da örnek uygulama gerçekleştiriliyor. 500 trenin üzerine güneş enerjisi panelleri yerleştirildi. Bu paneller sayesinde tren içinde yer alan aydınlatma sistemi, havalandırma sistemi gibi bazı sistemlerin enerji ihtiyacının karşılanması bekleniyor.
Hindistan'daki en büyük elektrik tüketim değerine sahip demir yollarının bu çalışma kapsamında elektrik tüketiminin büyük bir bölümünü yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılayarak ciddi bir finansal tasarruf sağlaması hedefleniyor.

Daha fazla detay için haber kaynağı:

Gelecek Yıllarda Evlerimizde Kendi Enerjimizi Üreteceğiz.

Evlerde tüketilen enerjinin büyük kısmı yine evde üretilebilirse hem ekonomi hem doğa rahatlar.
Çatısındaki güneş ve rüzgar sistemlerinden tesisatındaki suyun akışından toplanan enerjiye kadar, enerjisini kendi üreten evler tasarlamak mümkün.
Amerika’nın San Francisco eyaletinde bilim adamları bir grup evde bu sistemi hayata geçirdiler. Evlerin çatılarına kurdukları güneş enerjisini elektriğe çeviren sistemler ile hem evlerin enerjisini üretiyor hem de üretilen fazla enerjiyi şebekeye vererek gelir elde ediyorlar.

Daha fazla detay için haber kaynağı:

Dünyanın En Büyük Rüzgar Enerjisi Santrali Mimarisi, Otel Olarak Yapılandırılması İle İlgi Çekiyor.

Hollanda, bir liman kenti olan Rotterdam'da dünyanın en büyük rüzgar enerjisi santrali inşa ediliyor ancak bu yapı sıradan bir rüzgar gülünden biraz daha farklı. Üstelik hem mimari hem de amaç olarak.
Her şehrin bir simgeye ihtiyacı olduğu kesin. Hollanda'nın en büyük liman kenti olan Rotterdam'a ise Avrupa'nın temiz enerji azminin simgesi olan bir yapı gelmekte. Hollandalı Rüzgar Gülü diye adlandırabileceğimiz bu yeni bina, aslında çok ilginç.

Büyüklüğü hayret verici olan yapının tam bir turist çekim merkezi olması planlanıyor. Yüksekliği 174 metre olan ve üstünde 1050 m2'lik gökyüzü lobisi bulunan devasa çarkı yıllık 1.5 Milyon turistin gezmesi planlanıyor. İç çarkta 72 daire, 160 otel odası bulunuyor ve aynı alanda devamlı dönen bir sisteme de sahip olan yapı, aynı zamanda tamamen çevreci. Dış çark ise dönen 40 kabinli bir dönme dolaba benzemekte.

Sistem, alt kısımdaki gölden yağmur suyunu yakalıyor ve bunu kullanıyor. Ürettiği organik atığı biyogaz haline dönüştürdükten sonra gölden filtrelenen su ile musluk suyu sağlıyor. Elektrik enerjisi ise kısıtlı rüzgarda bile çalışabilen özgün sistemi ve tepesinde bulunan güneş panelleri sayesinde sağlanıyor.

Daha fazla detay için haber kaynağı:

Geri Dönüşümün Geleceğimiz İçin Öneminin Farkında mıyız?

Geri dönüşüme önem vererek, doğal kaynaklarımızı korur, enerjiden tasarruf edebilir, ekonomiye katkı sağlayabilirsiniz.
Her birey ihtiyaçlarını karşılamak üzere her gün bir, çok ürün satın alır. Alınan bu ürünler çoğu zaman, daha sağlıklı ve korunaklı muhafaza edilmek üzere ambalajlanmaktadır. Örneğin bir meyve suyu satın aldığımızı düşünelim. Meyve suyunu tükettiğimizde geriye kalan kutu artık ambalaj atığıdır. Ambalaj atıklarını, diğer atıklardan ayrı şekilde biriktirmek sureti ile geri dönüşüme sevk edebilirsiniz.

Satın aldığınız ürünlerin ambalajlarını evinizde, okulunuzda mavi renkteki çöp torbalarında biriktirerek geri dönüşüm için ilk adımı atabilirsiniz. Biriktirdiğimiz ambalaj atıklarını, evimize en yakın ambalaj atığı konteynerine atarak geri dönüşümü başlatabilirsiniz. Eğer oturduğunuz belediye sınırları içerisinde ambalaj atığı konteyneri yoksa belediyenize bu konuda başvurmalısınız. Geleceğiniz için talep edin! Unutmayın, il ve ilçe belediyeleri, atıkları kaynağından ayrı toplamak veya toplattırmak ile yükümlüdür.

Geri dönüşüm ile;
Sadece 1 metal içecek kutusunun geri dönüşümünden elde edilen enerji ile 100 Watt’lık bir ampul 20 saat çalıştırılır.
Geri dönüştürülen 1 Ton cam atık ile 100 Litre petrol tasarrufu sağlanır.
Geri dönüştürülen 1 Ton kağıt/karton atık ile 17 ağacın hayatı kurtulur.
Plastik ambalaj ve atıklarının geri dönüşümünden, elyaf içeren tekstil ürünleri, atık su boruları ve marley gibi malzemeler üretilir.
Kompozit ambalaj atıklarının geri dönüşümünden, karton koliler, yalıtım malzemeleri ve mobilya gibi ürünler üretilir.

Daha fazla detay için haber kaynağı:

İnsan Enerjisi İle Alternatif Elektrik Üretimi Yapmak Mümkün.

İnsan vücudu büyük miktarda enerji içerir. Ortalama bir yetişkinin vücudunda bir ton bataryadaki kadar enerji yağlarda depolanır. Hareketler kinetik enerji üretiyor, bu da elektriğe dönüştürülebiliyor.

Bu olgudan yola çıkılarak Hollanda’da bir dans kulübü, dans edenler sayesinde kendi elektrik enerjisini üretiyor. Dans edenlerin adımlarından çıkan enerjiyi toplayan zemine basıldığında elektrik dalgası üreterek zemindeki LED ampullerin çalışmasını sağlıyor. İleride dans kulübünün gereksinimi olan tüm elektriğin bu şekilde üretilmesi neden mümkün olmasın?

Daha fazla detay için haber kaynağı:

21. Yüzyılın Maddesi Grafen, Ampul Oldu.

Her alanda çığır açabilecek, geçen 10 yılın buluşu “Grafen“ malzemesi ilk defa yüksek verimli ışık üretmek için kullanılacak.

Grafen Ampul, geleneksel led lambalara göre %10 daha verimlilik sağlıyor. İngiltere’de bulunan Manchester Üniversitesi’nin katkılarıyla geliştirilen ampul, yeni nesil lambalar led ışıklara göre daha dayanaklı, daha ucuz ve daha çok ışık veriyor.

Peki, Grafen Nedir? Grafen basit manasıyla tek atom katmanlık altıgen şeklinde karbon atomlarının birleşmesi olarak ifade edilebilir. Bu yeni keşfedilen maddenin inanılmaz yetenekleri ve kullanım alanları bulunuyor. Mucize madde olarak tanıtılan Grafen’in özellikleri, onun endüstriyel üretimin çok farklı alanlarında kullanılmasına olanak tanıyacak nitelikte. En ince, en hafif, en güçlü, iletken, bükülebilir, her şekle girebilir ve şeffaf yapısı sayesinde Grafen, havacılık, otomotiv, iletişim başta olmak üzere birçok sektörde kullanılabilecek.

Daha fazla detay için haber kaynağı:

Bitkisel Araba Lastiği Dönemi Başlıyor.

Araba lastikleri her beş senede ya da belli kilometrede bir değiştirmemiz gereken önemli ve çok tüketilen bir ürün ancak sorun şu ki esas ana üretim maddesi petrol olduğu için toplam karbon emisyonumuzda ciddi bir artışa neden olduğu su götürmez bir gerçek.

Bu nedenle uzun zamandır yapılan çalışmalar sayesinde “Lastik Otu” diye bilinen doğal kauçuk üreten bir bitki sayesinde şimdilerde kısmı lastik üretimi yapılabildi. 2017 yılında ise tamamen bir lastiği bitkiden üretmek mümkün olacak.

Daha fazla detay için haber kaynağı:

Rüzgar Türbinleri Artık Denizde Yüzecek.

Dünyanın en büyük denizde yüzen rüzgar santrali, İskoçya’da inşa edilecek.

Hywind Pilot Park olarak isimlendirilen projede, 5 adet devasa rüzgar türbini yer alacak. Her bir rüzgar türbini 6 MW enerji kapasitesine sahip. Toplamda 30 MW enerji üretmesi hedeflenen santralin, yaklaşık olarak 20.000 hanenin elektrik ihtiyacını karşılaması bekleniyor. Projenin 2017 yılı sonuna doğru tamamlanması planlanıyor.

Toplam uzunluğu yaklaşık olarak 250 metre olan rüzgar türbinlerinin ortalama %35'lik bölümü suyun altında kalıyor. Aynı zamanda 160 metre türbin çapına sahip olan bu sistem, Kuzey Denizi’nde 6 yıllık uzun bir test sürecinden geçirildi.

Daha fazla detay için haber kaynağı:

Taşınabilir Rüzgar Türbini

Rüzgar enerjisi her zaman etrafımızda olan ama genelde toplayamadığımız önemli bir enerji kaynağı. Her an etrafımızda olan rüzgar enerjisi ne kadar verimli kullanılabilir? Bu sorudan yola çıkılarak mikro boyutlarda üretilen taşınabilir rüzgar türbinleri İzlanda’da üretilmeye başlandı.

Rüzgar türbinleri 4 farklı boyutta çantanıza sığacak şekilde üretildi. Rüzgar türbinlerinin en küçük modeli sadece 50 Watt üretmekte ve 680 gram ağırlığında. Rüzgar türbinlerinin pilleri, rüzgar olduğunda 3-4 saat içerisinde dolmakta.

En büyük kapasiteli rüzgar türbini ilse 2500 Watt elektrik enerjisi üretiyor. Katlandığında 1 metre olan rüzgar türbini açıldığında 3.2 metrelik dev boyutuna ulaşıyor.

Daha fazla detay için haber kaynağı:

Otomobiller, Güneş Enerjisi İle Elektrik Üretebiliyor.

Otomobillerde çevreci girişimler, enerji verimliliği ve tasarrufunun yanı sıra alternatif enerji kaynakları bulma konusundaki çalışmalar devam ediyor. Son dönemde araç üzerindeki birçok aksamdan elektrik üretmeye ve bunları klima, ışıklandırma gibi fonksiyonlarda kullanmaya çalışan üreticiler, farklı çözümler bulmaya çalışıyor.

Güneş enerjisinden elektrik üreten panellerin yerleştirildiği sunrooflar (otomobilin üzerindeki pencere) araç park halindeyken ürettikleri elektrikle klimayı çalıştırabiliyor ya da entegre havalandırmayla araç içindeki ısıyı düşürebiliyor.

Daha fazla detay için haber kaynağı:

Fotosentez İle Enerji Üreten Yosun Masa

Okuma lambanızın ya da dizüstü bilgisayarınızın enerji ihtiyacını bitkilerden karşıladığınızı hayal edin. Yakın gelecekteki alternatif enerji kaynaklarına ışık tutan konsept çalışma "Yosun Masa" yosunların fotosentezinden elektrik üretiyor.

Şu anda geliştirme süreci devam eden Yosun Masa, henüz sadece 1 LED veya dijital saat çalıştırabilecek kadar enerji üretse bile bilim adamları ileride bir dizüstü bilgisayarı bile rahatlıkla çalıştırabileceğini belirtiyor.

Daha fazla detay için haber kaynağı:

Ormanlar Artık Şehrin İçerisinde Yer Alıyor. Dünyanın İlk Dikey Ormanı Bosco Verticale.

Her geçen gün şehir içerisinde binaların düzensiz ve plansız şekilde artması ile yeşil alanların azalması su da, toprakta, hava da çevre kirliliğine yol açarak doğanın dengesini bozmakta ve insan sağlığını tehlikeye atmaktadır. İtalya’nın Milano şehrinde, bu olumsuz duruma engel olabilecek bir proje geliştirildi.

Şehir içinin yeniden ormanlaştırılması ve bu yolla biyoçeşitliliğin artırılmasını amaçlayan bir proje olan Bosco Verticale (Dikey Orman) adındaki proje ile dünyanın en kirli şehirlerinden biri olan Milano'nun çevreye verdiği zararın azaltılması ve doğa/şehir bağının güçlendirilmesi hedefleniyor.

Bosco Verticale 40.000 metrekarelik bir alana 80 ve 110 metrelik iki kule içerisine kuruldu.

Daha fazla detay için haber kaynağı:

Kendi Enerjisini Üreten Organik Saat

Son yıllarda giderek daha popüler olan doğadan esinlenilerek yeşil ürünler tasarlama modasının farklı bir örneği de kendi enerjisini kendisi üreten Organik Saat.

İtalyan tasarımcılar tarafından hayata geçirilen bu tasarımda toprak ve metal elektrotlar kullanılarak güvenli bir kimyasal reaksiyon yolu ile enerji üretiliyor. Bu yöntem sayesinde Organik Saat kendi güç ihtiyacını kendi karşılarken hoş bir tasarım da ortaya koyuyor.

Daha fazla detay için haber kaynağı:

Güneş Enerjisi İle Çalışan Isıtma Sistemini Geliştirildi.

Binaların dış yüzeyi cam görünümlü güneş enerjisin sistemleri ile kaplanabiliyor. Böylelikle binalar güneş enerjisi ile ısınabiliyor. Hava ısısını 45 derece daha fazlalaştıran bu cam görünümlü paneller ofis ve iş merkezlerinin mimarisine uygun şekilde üretilebiliyor.

Daha fazla detay için haber kaynağı:

Hibrit Bisikletler ile Çevremizi Koruyoruz.

Günümüzde; özellikle küresel ısınmayla birlikte kendini gösteren çevre sorunları, enerji kullanılan sektörlerin hareketine geçmesine neden olmuştur. Öyle ki, bu çerçevede çevreye daha az zarar veren yani çevreci diye tabir edilen elektronik cihazlar, bisikletler, otomobiller üretilmeye başlanarak insanların kullanımına sunulmaktadır. Hibrit adı verilen çevreyi egzoz salınımından koruyan teknoloji ile üretilen bisikletler çevreye zarar vermeden, 120 km hız yapabilme özelliği ile önümüzdeki yıllarda özellikle büyük şehirlerdeki trafik sorununa çözüm olabilir.

Daha fazla detay için haber kaynağı:

Türkiye'nin Tek "Enerji Parkı"nda Çocuklar Yenilenebilir Enerji Dünyası'nı Tanıyor.

Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürlügü'nün bahçesinde kurulan, "Enerji Parkı" Jeoloji Parki, Madencilik Müzesi ve Tabiat Parki Müzesi olmak üzere 3 bölümden olusuyor. Enerjinin gündelik hayat ve ülke için öneminin kolayca algilanabilmesini saglamak amaciyla maketler, pratik küçük uygulamalar, petrol kulesi, rüzgar gülü gibi birçok enerji araç ve gereci bulunuyor.

Yenilenebilir enerji kaynaklari, kömürün öyküsü, bor, perit ve zeolit gibi önemli madenler ve kullanim alanlari, hidroelektrik santralleri, petrol, dogalgaz ve konutlarda enerji kullanimi ile ilgili bölümlerin de bulundugu Enerji Parkı'nda, ögrencilere yönelik deney alanlari ve enerji ile ilgili genis doküman arsivinin yer aldigi bir kütüphane de yer aliyor.

Daha fazla detay için haber kaynağı:

Enerjimiz Çocuklar İçin, Etkileşimli Öğrenme Deneyimini Paylaşıyor.

Enerjimiz Çocuklar İçin projesi , “Yaşadığımız Dünya”, “Hayatımız Enerji” ve “Enerjimiz Geleceğimiz İçin” eğitim modüllerini destekleyici “Okul Oyunları” ile çocukların hayal gücünü, etkileşimli öğrenme deneyimi yaşamalarını sağlamaktadır.

Daha fazla detay için haber kaynağı:

“Başka Dünya Yok”

Çocukların enerji ile ilgili öğrendikleri konuları pekiştirebilmeleri, öğrendiklerini ve deneyimlerini okuldaki arkadaşları ile paylaşabilmeleri için “Başka Dünya Yok” piyesi Tiyatro Yönetmeni Özlem Saraç tarafından hazırlandı.

Daha fazla detay için haber kaynağı:

Enerjimiz Çocuklar İçin projesinin proje pilot uygulaması Aydın Buharkent ve Tekirdağ Süleymanpaşa’da gerçekleşti

Enerjimiz Çocuklar İçin projesinin pilot uygulaması kapsamında Aydın Buharkent’te Kızıldere İlkokulu, Savcılı İlkokulu ve Tekirdağ Süleymanpaşa İlkokulu’nda 3. Ve 4. Sınıf öğretmenlerinin katılımı ile proje akademisyenleri Bahçeşehir Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden Yrd. Doç. Dr. Abdülkadir Bahar ve Hacettepe Üniversitesi Çocuk Gelişimi Uzmanı Sibel Özkızıklı tarafından gerçekleştirildi. Eğitici eğitiminin akabinde okullarda 3. ve 4. Sınıf öğrencileri Enerjimiz Çocuklar İçin projesi eğitimlerine katıldılar.

Daha fazla detay için haber kaynağı:

Enerjimiz Çocuklar İçin projesi bilgilendirme toplantıları

Enerjimiz Çocuklar İçin projesi eğitmen bilgilendirme toplantılarını Gaziantep, Nurdağı, Osmaniye, Edirne, Tekirdağ; Aydın Buharkent, Denizli Sarayköy, Manisa Alaşehir’den 3. ve 4. Sınıf öğretmenlerimizin katılımıyla gerçekleştirdik. Proje akademisyenlerimiz tarafından öğretmenlerimiz ile proje eğitim içerikleri paylaşıldı.

Daha fazla detay için haber kaynağı:

Yenilenebilir Enerji Kaynakları Artacak

Dünyamızda insan, hayvan ve bitki nüfusu arttıkça oraya çıkan enerji ihtiyacı da bir o kadar artıyor. Yapılan tahminlere bakılırsa dünyamızda gelecek 20 yıl boyunca her ay 1 milyon nüfuslu yeni bir şehir oluşacak. Bu yüksek büyüme rakamı insanları daha verimli enerjiler kullanmaya teşvik edecek. Özellikle güneş enerjisi önümüzdeki on yıl içerisinde oldukça popüler olacak.

Daha fazla detay için haber kaynağı: Devam

Geri Dönüşüm Nedir?

Yeniden değerlendirilme imkanı olan atıkların çeşitli fiziksel ve/veya kimyasal işlemlerden geçirilerek ikincil hammaddeye dönüştürülerek tekrar üretim sürecine dahil edilmesine geri dönüşüm denir. Diğer bir tanımlamayla herhangi bir şekilde kullanılarak kullanım dışı kalan geri dönüştürülebilir atık malzemelerin çeşitli geri dönüşüm yöntemleri ile hammadde olarak tekrar imalat süreçlerine kazandırılması olarak tanımlanabilir.

Daha fazla detay için haber kaynağı: Devam

Sakın Dökmeyin!

Hiç dikkat ettiniz mi, evinizde kullanılmış yağları ne yapıyorsunuz? Lavaboya dökülüyorsa, hemen işbaşına! Evdeki herkese bu haberi mutlaka ulaştırın. Lavabonuzdan döktüğünüz bir litre bitkisel atık yağ, bir milyon litre içme suyunu kirletiyor! Yapmanız gereken çok basit, evlerinizde mutlaka paylaşın: Atık yağlarınızı lavabolara dökmek ya da çöpe atmak yerine uygun bir kapta biriktirin. En az 5 litreye geldiğinde ise, gelip evlerinizden atık yağı almaları ve yağın geri dönüştürülebilmesi için aşağıdaki numaraları arayın. Hepsi bu kadar! İstanbul, Kocaeli, Bursa, İzmir, Antalya, Ankara ve Gaziantep için: 444 28 45 Diğer iller için: 0262 444 28 45 ve 0262 754 16 59

Daha fazla detay için haber kaynağı:
"Zorlu Enerji'nin kendi kontrolünde olmayan üçüncü kişilere ve başkaca üçüncü kişilerin sahip olduğu ve işlettiği başka web sitelerine ve/veya portallara, dosyalara veya içeriklere 'link' verebilir, yönlendirme yapabilir. Bu 'link'ler/yönlendirmeler, web sitesini veya siteyi işleten kişinin desteklendiği ya da web sitesi veya içerdiği bilgilere yönelik herhangi bir türde bir beyan veya garanti niteliği taşımamaktadır. Site üzerindeki 'link'ler vasıtasıyla erişilen portallar, web siteleri, dosyalar ve içerikler, bu 'link'ler vasıtasıyla erişilen portallar veya web sitelerinde sunulan hizmetler veya ürünler veya bunların içeriği hakkında Zorlu Enerji'nin herhangi bir sorumluluğu ve/veya taahhüdü yoktur."